Magánalapítvány kezében az Esterházy-kastély
2008. április 2. 17:00
A kismartoni (eisenstadti) Esterházy-kastély igazgatását 2010-től teljes egészében az Esterházy-vagyon működtetésére 2002-ben létrehozott magánalapítvány veszi át.
Korábban
A burgenlandi tartományi székhelyen, Kismartonban tartott sajtóértekezletén Ottrubai István közölte, hogy úgy döntöttek: nem kívánják meghosszabbítani a tartománnyal a kastély Haydn-termére kötött bérleti szerződést, amely jövő év végén jár le.
A szakítás hátterében bizonyára a kastély építészeti felújításával és fejlesztésével kapcsolatos, régóta feszülő vita húzódik meg. Bár tavaly év végén sikerült megállapodásra jutni a Joseph Haydn születése kétszázadik évfordulójának 2009-es méltó megünnepléséhez kötődő munkálatok fokozatos megvalósításáról, a tartományi kormány március közepén túlzónak minősítette és elvetette az alapítvány által az `első felújítási szakaszra` előreterjesztett konkrét tervet.
Jelezte, hogy a jövő év végéig érvényben lévő bérleti szerződés garantálja a Haydn-emlékév programjainak lebonyolítását, ám utána "haladéktalanul nekilátunk a jövő megtervezéséhez". Ottrubai megjegyezte, hogy feladatuknak tekintik új kooperációs partnerek felkutatását is.
Az Esterházy-vagyont működtető alapítvány tavaly azt közölte, hogy összesen százharminc millió eurót szeretne fordítani a részben a nagy zeneszerző születésének évfordulójához időzített felújításokra. Az elképzelés az volt, hogy az összegből hatvanat-hetvenet költenek magának a kismartoni kastélynak a helyreállítására, a többiből korszerű pannóniai szépművészeti múzeumot, szállodát és bevásárló központot építenek.
A kastélyt utoljára száz évvel ezelőtt renoválták, építészetileg elhanyagolt állapotban van: fel kellene újítani, beleértve a klímarendszerrel nem rendelkező, ezért csak időlegesen használható, a tartománynak bérbe adott Haydn-termet is, amely akusztikai adottságai miatt azonban az évfordulós rendezvények fő helyszíne. A GmbH állítólag azt szerette volna, ha a költségekből az osztrák szövetségi kormány 50, a tartományi pedig 25 százalékot vállal magára. Sokan azonban felvonták a szemöldöküket, vajon helyes lenne-e, ha az adófizetők pénzéből ennyit fordítanának egy magánalapítvány elképzeléseinek megvalósítására.
"1990 óta összesen negyvenmillió eurót költöttünk a nyilvánosság számára szabadon hozzáférhető Esterházy-kultúrjavak ápolására. Az állam két százalékos hányadban vette ki ebből a részét. Forrásaink azonban mostanra kimerültek" - közölte akkor Ottrubai egy nyilatkozatában. A tartományi vezetés részéről sajnálattal fogadták az alapítvány bejelentését, amely "évtizedekre visszanyúló, korrekt partneri együttműködésnek vet egyoldalúan véget".
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.