Katonai tábor épült az ókori Ur városára
2008. február 28. 11:00
Amikor Mohammed al-Oraibi iraki régészeti miniszter az ókori Urra gondol: a megszállók miatt ugyanis több szinten is veszélybe került az ország kulturális és történeti identitása.
Korábban
Margarethe van Ess - aki Irak 2003 évi lerohanását megelőzően a Német Régészeti Intézet megbízásából Uruk ókori város területén egy másik mezopotámiai városállam után kutatott - szintén elhült a legújabb műholdfelvételek láttán. Azokon jól látható, hogy Tallil katonai repülőtér kiépítése következtében Nasszírija város közelében súlyosan megrongálódott Uruk valamikor lakott domboldala. Az Irak-szakértő régésznő megdöbbenéssel állapította meg, hogy `a város délkeleti részének egynegyedét ledózerolták`.
Uruk városában - ahol korábban az i.e. 3. évezredből fennmaradt sírokra bukkantak, a sírkamrákban aranyból készített sisakokkal, hangszerekkel és más értékes tárgyakkal - a helyzet Babilon öt évvel ezelőtti állapotára emlékeztet. Akkor a világ minden részéből érkezett kutatók addig tiltakoztak az amerikai és lengyel katonák által a romterületen végbevitt pusztítás ellen, amíg azok el nem hagyták Nabukodonozor király egykori fővárosát.
Összességében a régészek rossz bizonyítványt állítottak ki az Irakban állomásozó amerikai katonákról. A hadsereg vezetőségének legalább egy része azonban megértette azóta, hogy az iraki sumér, babiloni és asszír műemlékek az emberiség történelmének részét alkotják, amit meg kell védeni. Tavaly a tábornokok régészeti jelentőségű helységek képével ékesített játékkártyákat osztottak szét katonáik között. Az egyik kártyán a Bagdadtól délre fekvő Ktésziphón ókori város területén található, a világon legnagyobbnak tartott szabadban álló téglaív látható. "Ez a település tizenhét évszázadot kibírt. Vajon téged is ki fog bírni?" - olvasható a játékkártya feliratán.
Az ókori Ur (Uruk) városa az Eufrátesz déli folyásánál (ma Irak) kb. i.e. 4300-tól lakott hely volt. I.e. 2000 körül vezető szerepet játszott Mezopotámiában. Régészeti feltárását (királysírok, ékírásos táblák, feliratok, stb.) mások nyomán az angol L. Volley végezte 1927-1934-ben. Egyes vélemények szerint a Bibliában Ábrahám lakhelyeként említett Úr-Kaszkim azonos Urral.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap