Újra megnyílik a kifosztott bagdadi múzeum
2007. december 7. 12:00
Öt évvel azután, hogy a Szaddám Huszein uralmának megdöntését követő zűrzavarban a tömeg kifosztotta az Iraki Múzeumot, az intézmény újra megnyitja kapuit.
Korábban
A Föld legrégibb civilizációjának felbecsülhetetlen értékeit őrző múzeum várhatóan a jövő hónapban nyílik meg. Egyelőre csak két, az asszír és iszlám kincseket bemutató termet lehet majd látogatni, a többi 16 helység zárva marad, és a biztonsági előírásokat is megszigorították. A múzeum megnyitásával az iraki és amerikai hatóságok azt kívánják demonstrálni, hogy az elmúlt öt év kaotikus viszonyai után Irak lenyugodni látszik.
Az asszír csarnokban hatalmas szobrok láthatóak, mint például a khorszabadi (dúr-sarrukini) királyi palota kőmaradványai, és két szárnyas bika. Az iszlám csarnok a bagdadi Al-Manszúr mecset 8. századi imafülkéjét (mihrab) mutatja be. A két csarnokot összekötő folyosón kap helyet a Hatra városából származó 10 hatalmas parthus szobor.
A döntést Matthew Bogdanos ezredes is üdvözölte, aki korábban a múzeum és több más régészeti lelőhely kifosztásával kapcsolatos nyomozásokat vezette. "Nem tudom, hogy egy múzeum megnyitásának van-e jó vagy rossz időpontja. De a nagy dolgok mindig nagy kockázattal járnak, a múzeumnak meg kell nyílnia, és nyitva is kell maradnia. Ha ez azt jelenti, hogy meg kell kettőzni a védelmet, akkor megkettőzzük a védelmet" - mondta Bogdanos.
Bogdanos szerint az irakiak sokszor a műtárgycsempészet segítségével szereztek pénzt. 2005-ben a Bagdadtól északnyugatra fekvő Anbar tartományban egy rajtaütés során 30 lopott múzeumi tárgyat találtak egy föld alatti bunkerben. A világméretű keresés ellenére még mindig hiányzik 10 ezer műtárgy, köztük az i.e. 8. századi, elefántcsontból készült, lazúrkővel és vörös karneollal díszített, arannyal bevont tábla, amely egy núbiait megtámadó nőstény oroszlánt ábrázol.
A múzeumot Gertrude Bell, a legendás angol régész és felfedező alapította 1923-ban. A Közel-Kelet legszebb múzeumának számított, de Szaddám Huszein uralmának 20 éve alatt a nagyközönség előtt csak ritkán nyitották meg. A volt igazgatónak, a keresztény Donny George-nak tavaly el kellett menekülnie Irakból, mert halálos fenyegetéseket kapott. Mielőtt távozott, még sikerült vastag betonfallal lezárnia a bejáratot, hogy legalább a tolvajokat távol tartsa. George a múzeum megnyitásával kapcsolatban a következőket mondta: "Ha rajtam múlna, nem nyitnám meg. A benne lévő értékes leleteket csak addig lehet megóvni a fosztogatástól és a pusztulástól, amíg a múzeum le van pecsételve."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap