Internetes folyóirattal jelentkeztek a szlovák történészek
2008. január 9. 13:00
Forum Historiae címmel alapítottak nemrég új, internetes folyóiratot a fiatal szlovák történészek. Az oldal szerkesztői azt szeretnék, ha a lap körül tudományos kutatói hálózat alakulna ki.
Korábban
A Forum Historiae (www.forumhistoriae.sk) a Szlovák Tudományos Akadémia Történeti Intézetének szaktudományos folyóirata, szerkesztői, Juraj Benko, Gabriela Dudeková, Maros Hertel és Karol Hollý a szlovák történészek fiatalabb generációjához tartoznak éppúgy, mint a főszerkesztő, Miroslav Michela, aki a magyar történésszakmában sem ismeretlen (itt és itt olvashatunk tőle).
A szerkesztőség tervei szerint a lap évente kétszer jelenne meg, tematikus bontásban. Tartalmuk három részre oszlik: Tanulmányok, Fórum és Dokumentumok. A Tanulmányok közé az először megjelent írások mellett már korábban nyomtatásban publikált cikkek is bekerülhetnek. Az idegen nyelvű, elsősorban módszertani kérdéseket boncolgató cikkek szlovák fordítását is ebben a rovatban közlik; az írásokat angol nyelvű rezümé követi. A 2007/1 számban a nem szlovák történészeket Peter Haslinger képviseli Magyar motívumok a csehszlovák nemzeti narratíva kialakulásánál és széthullásakor (1890-1930) című tanulmányával.
A portál arculata - amint arra beköszöntőjében (Merre tartunk? Előszó a Forum Historiae című internetes folyóirat első számához) a főszerkesztő, Miroslav Michela is rámutat - még formálódik, kihasználva az internet által nyújtott médiafelület előnyeit. Az első szám a szlovák historiográfia problematikájával foglalkozik. Az ebben a kérdéskörben írt hat tanulmány mellett egy Szlovákia történetével foglalkozó bibliográfia is helyet kapott, illetve Milan Zemko egy 1978-as, ezidáig nem publikált előadását is elolvashatjuk.
A tanulmányok sorát a nemrég elhunyt kiváló szlovák történész, Lubomír Lipták írása nyitja, amelyet magyarul Milyen történelemre van szükségünk? címmel olvashatunk Lipták tanulmánykötetében. Juraj Sedivy a szlovák középkorászok munkáinak módszertani különbözőségeire hívja fel a figyelmet, míg Peter Podolan Ján Kollár és Pavel Jozef Safárik generációjának történelemszemléletét elemzi. Adam Hudek Szlovák historiográfia és a csehszlovák történelem (1918-1968), Eugen Zeleňák pedig a Történelem narratív szemlélete címmel közöl írást.
A Fórum rovat kérdése ugyancsak a szlovák historiográfiára vonatkozik: "Milyen történelmet akarunk, milyenre van szükségünk?" Egyelőre a felkért hozzászólók (történészek, szociológusok, politológusok és filozófusok) válaszai olvashatók, amelyre remélhetőleg hamarosan megérkeznek az első reakciók is, hogy megindulhasson a valódi párbeszéd. A honlapon publikált bibliográfiában Albeta Sedliakova a szlovák történelemről szóló szintéziseket gyüjtötte össze. A dokumentumok közé Milan Zemko közel harminc évvel ezelőtti előadásának szövege is bekerült, amely Közép-Európa történelmének periodizációját tartalmazza.
Mivel Közép-Európa problematikája egy ilyen típusú honlap esetén megkerülhetetlen, az oldal szerkesztőinek nem titkolt szándéka, hogy a lap körül egy viszonylag széles, a régió keretein belüli tudományos kutatói háló alakuljon ki.
Demmel József - Terra Recognita Alapítvány
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
sport
- Zenével reformálta meg Kronberger Lili a műkorcsolyázást
- Párhuzamosan játszott filmekben és a medencében is Bud Spencer
- Csak a kommunista sportvezetés tudta megállítani Papp Lacit, a „ring lovagját”
- Nagyon hamar a biciklisek népszerű célpontjává vált a Városliget
- Többször kerültek életveszélybe a Földet vitorlással megkerülő Fa Nándorék
- Milliók voltak kíváncsiak a „Nemek csatájának” keresztelt teniszmérkőzésre
- Rengeteget jelentett a Fradi-pálya az Aranylabdával jutalmazott Albert Flórián számára
- Saját hazájában is vonakodtak elismerni Jesse Owens kimagasló teljesítményét
- Eredetileg kerékpározónak készült az első magyar futballista, Gillemot Ferenc
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap