Thököly-emlékház nyílik Törökországban
2007. november 19. 18:00
A tervek szerint Thököly Imre halálának 303. évfordulóján, 2008 szeptemberében emlékház nyílik a törökországi Kocaeliben - tájékoztatott az Oktatási és Kulturális Minisztérium.
Korábban
A Thököly-emlékház az előzetes tervek szerint a jövő év első felében készül el, és legkésőbb 2008 szeptemberében, Thököly Imre halálának 303. évfordulóján nyílik meg. Az emlékházban a kiállításon kívül előadások, filmek, videók bemutatására szolgáló termet is kialakítanak, amely egyéb, magyar vonatkozású rendezvények, találkozók megtartására is alkalmas lesz - közölte az OKM.
A tárca felidézte, hogy a Thököly-emlékház létrehozásának ötlete először 2005 szeptemberében Kocaeliben (régi nevén Izmitben) merült fel, amikor a 300 évvel ezelőtt elhunyt hadvezér tiszteletére az Isztambuli Magyar Főkonzulátus és a Magyar-Török Baráti Társaság közös kezdeményezése nyomán Thököly-emlékművet avattak és utcát is elneveztek a SEKA parkban. A Márvány-tenger partján fekvő SEKA park a 1, 5 millió lakosú, egyik legdinamikusabban fejlődő török város kulturális és szabadidős parkjaként működik.
Európa kulturális fővárosa 2010-ben Pécs és Essen mellett Isztambul lesz, ez az alkalom kiváló lehetőséget kínál az együttműködésre, ide értve a kocaeli Thököly-emlékház nyújtotta lehetőségeket is - tartalmazza a közlemény. A tárca említést tett arról is, hogy Schneider Márta szakállamtitkár februári hivatalos isztambuli látogatásakor kiemelt helyen szerepelt a török fél által szorgalmazott Thököly-emlékház megnyitásának kérdése.
Szikossy Ferenc, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese az MTI-nek elmondta: a megállapodás részeként az intézmény másolatokat készít a Thököly-korból őrzött tárgyakról, pontosan még nem tudni, melyekről. Emellett a múzeumban készül el az emlékház teljes berendezésének látványterve és a kiállítás installációjának terve is.
Thököly Imre - Zrínyi Ilona második férje - a törökországi Izmitben (akkori nevén Nikodémiában) hunyt el 1705 szeptemberében. Thököly Imre Felső-Magyarország és Erdély fejedelme, a Habsburgok elleni harc egyik vezéralakja volt. A Habsburgok elleni harcokban foglyul ejtett császári főtisztekért cserébe elérte felesége, Zrínyi Ilona szabadon bocsátását. Az 1699-es karlócai béke kimondta száműzését, 1701-ben a kisázsiai parton lévő Nikodémiát jelölték ki tartózkodási helyéül. Hamvait 1906-ban hazahozták, és szülővárosában, Késmárkon az evangélikus templomban helyezték el.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. Az ENSZ és az Európai Unió
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- 1948 óta a „visszatérés joga” áll az izraeli-palesztin konfliktus középpontjában
- 26 éves az Európai Unió
- Tényleg nem tett meg mindent az ENSZ a magyar ügy érdekében 1956-ban
- Botrányok övezték az egyik legnagyobbb ENSZ-szervezet történetét
- A gázai lőporos hordó - az arab-izraeli konfliktus története
- 10 tény a ruandai népirtásról
- 60 éve lett vége a hidegháború legvéresebb konfliktusának
- Az ENSZ-re sózta London Palesztinát
- Viták a közös európai történelem kapcsán
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap