2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Londonba érkezett a Tutanhamon-kiállítás

2007. november 16. 09:00

35 évi szünet után, csütörtök óta a londoniak ismét Tutanhamon-kiállításban gyönyörködhetnek, de változnak az idők.

`Nincs többé ingyenebéd` - jegyezte meg a beharangozó sajtóértekezleten Zahi Hawass, az Egyiptomi Régiségek Főtanácsának vezetője, arra utalva, hogy 1972-ben Egyiptom semmit nem nyert a régészeti bemutatóval, amelynek 1,7 millió látogatója volt. Ezúttal a jövő év augusztus 30-ig nyitva tartó kiállításon 1,4 millió vendégre számítanak, már most 325 ezer jegyet foglaltak le és mintegy 10 millió dollárnak (1,72 milliárd forint) megfelelő bevételre számítanak.

Az alig 18 évesen elhunyt Tutanhamon fáraó nem játszott különösebb szerepet az egyiptomi történelemben; hírnevét annak köszönheti, hogy sírja az egyetlen volt, amelyet nem törtek fel már az ókorban a rablók. Howard Carter brit régész így mesés kincset talált benne érintetlenül, amikor egy évszázada felfedezte. Ebből a kincsből választották ki a londoni kiállítás anyagának gerincét alkotó ötven tárgyat. Ezek a darabok 2005 óta "járják a világot", az Egyesült Államokban több mint négymillió ember tekintette meg őket.

Zahi Hawass közlése szerint a jegyek és emléktárgyak eladásából származó bevétel 75 százaléka visszakerül Egyiptomba, és a műemlékek restaurálását és megőrzését szolgálja - ha ezzel nem törődnének, mutatott rá, egy évszázad alatt elpusztulna ez a régészeti örökség. A Tutanhamon sírjából való vándorkiállítás és egy másik, öt éven belül sorra kerülő, az egyiptomi fáraókról szóló bemutató a tervek szerint összesen 140 millió dollárt (24 milliárd forint) hoz majd az egyiptomi régészeti hatóságnak.

A Greenwichben Tutanhamon és a fáraók aranykora címen látható kiállítás összesen 130 tárgyat mutat be, a sírból származó antik emlékeket ugyanis kiegészítik máshonnan, így a British Múzeumból származó anyaggal. A kiállítás az egyiptomi XVIII. dinasztia idejének hétköznapi életét és rítusait mutatja be.

Több olyan relikviát azonban, amely túl kényes állapotú, nem vittek el Londonba: így a fáraó híres halotti maszkja, szarkofágja, vagy éppen múmiája Egyiptomban maradt. A 9 éves korától mintegy tíz éven át uralkodott fáraó múmiáját éppen a napokban helyezték új, légkondicionált üvegkoporsóba, amelyben arcvonásait is láthatják a Luxorba látogató turisták.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár