2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Felhőkarcoló változtatja meg a varsói zsidó negyed arculatát

2007. november 8. 16:00

A lengyel zsidóság vezetői bejelentették, hogy felhőkarcoló építését tervezik a második világborús zsidó gettó szomszédságában.

A felhőkarcolóban új imaház, kóser étterem és üzleti-kereskedelmi felhasználásra alkalmas nagy terület áll majd Varsó növekvő létszámú zsidóságának rendelkezésére. A projekt újabb lépés a zsidó élet fellendítése érdekében abban a Lengyelországban, ahol a második világháborúig Európa legnagyobb létszámú zsidó közössége élt.

Napjainkban a közösség, amelyet a holokauszt csaknem teljesen kiirtott, ismét gyarapodik és támogatásban részesül. Vannak lengyelek, akik ráébredtek zsidó gyökereikre és megpróbálnak ismét kapcsolatot létesíteni ezzel a kultúrával, a zsidóság anyagi kárpótlását elrendelő 1997. évi törvény pedig lehetővé tette az új beruházásokat.

A zsidó közösség azonban egyelőre még nem kapta meg az építkezési engedélyt a városi vezetéstől. Piotr Kadlcik, a közösség vezetője elmondta: több más zsidó vezetővel együtt azon fáradoznak, hogy eleget tegyenek a város által támasztott követelményeknek. Közölte továbbá, hogy beruházókat keresnek a költséges projekt megvalósításához.

Az 1902-ben megnyílt Nozyk zsinagóga jelenleg Varsó ortodox zsidó közösségének rendelkezésére áll és az egyetlen fennmaradt háború előtti zsinagóga. Azon a helyen épült, ahol valamikor a varsói gettó volt, ahová a náci megszállók a zsidókat begyűjtötték, hogy azután onnan a haláltáborokba szállítsák őket. 1943-ban zsidó harcosok végső elkeseredésükben a gettóban felkelést robbantottak ki, amelyet a megszállók levertek. A háború alatt a környező épületek legtöbbje elpusztult.

Az Associated Press amerikai hírügynökségnek adott nyilatkozatában Kadlcik a felépítendő új központot létfontosságúnak nevezte a varsói zsidó közösség számára, amelynek a közösségi élet céljaira jelenleg csak két szűk és rozoga épület áll a rendelkezésére. A már elkészült tervek szerint a vitorla alakú, acél és üveg felhőkarcoló nap- és szélenergia előállításával energetikai területen önellátó lesz. A felhőkarcoló tornya a Nozyk zsinagógához kapcsolódik.

Kadlcik szerint a 38 millió lakosú Lengyelországban élő zsidó közösségnek jelenleg 5-6000 aktív tagja van és mintegy 30 ezer lengyelnek lehettek zsidó ősei.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár