2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Agitprop eszközök a Magyar Televízió történetében

2007. október 1. 13:00

A magyar televíziózás történetét 1954-től, az első kísérleti adótorony üzembe helyezésétől datálják, a beszélő doboz azonban valójában már sokkal korábban, 1938-ban is járt Magyarországon.

A harmincas években Nagy-Britanniában, Németországban és Franciaországban már létezett televíziós közvetítés, amiről a 1938-as Budapesti Nemzetközi Vásáron a magyar közönség is megbizonyosodhatott. Tizenhat évvel később, 1954 januárjában a Minisztertanács hozzájárult a Magyar Televízió Vállalat megalakulásához és elkezdődtek az első, kísérleti próbálkozások a Posta váci utcai irodaházban.



Kezdetben csak kísérleti jelleggel, a Rádió égisze alatt sugároztak, Magyar Rádió és Televízió néven. 1957-ben még csak heti két nap volt adás, de egy évvel később már a hét három napján a képernyő elé ülhettek a nézők. Hamarosan megkezdődött a tv-készülékek nagyüzemű gyártása, az előfizetők száma pedig 1960-ra, a korábbi 7000-ről 70 ezerre nőtt.

A televízió térhódításában rejlő propagandisztikus lehetőségekre a politika is felfigyelt, az MSZMP Központi Bizottsága pedig amilyen gyorsan csak lehet, megpróbálta keretek közé szorítani az új médium működését. Számos dokumentum született, amelyek a televízió működését szabályozták, köztük az 1966-os "A Televízió munkájáról" című határozat, melyben egyértelműen kijelölték az új médium mindenkori feladatát és szerepét.

A tévé elterjedése újszerű kihívást jelentett a központi ellenőrzés számára, amely addig csak a sajtó és a rádió feletti irányítást gyakorolta. Az új médiumot az Agitációs és Propaganda Osztály felügyelte, és bár működési kereteit MSZMP határozatok rögzítették, a központi ellenőrzés széles játékteret hagyott a műsorkészítőknek.

Az adásnapok számát illetően folytatott játszmában is a politika győzött, hiszen az egész hetes televíziós műsorsugárzást a rendszerváltásig nem támogatta a vezetés, így 1968-tól húsz éven keresztül a hétnek csak hat napján sugárzott a tévé. A Politikai Bizottság még 1986-ban is arról hozott határozatot, hogy a hétfői adásnapot ne vezessék be.

Nézze meg a műsor korábbi adásait az MTV oldalán!

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Legfrissebb
Legolvasottabb
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár