Elvarratlan háborús múlt a japán tankönyvekben
2007. augusztus 1. 13:00
A háború alatt Japán által Kelet- és Délkelet-Ázsiában elkövetett szörnyűségek nagyrésze feldolgozatlan, s a fiatalok az oktatás keretei között sem ismerhetik meg a tényeket.
Korábban
Katonai utasítások parancsok nélkül?
Zukeran Csoho még iskolába járt, amikor árokásásra vezényelték az amerikaiak okinawai partraszállását követően. A következő hetekben zajlott a második világháború egyik legvéresebb csatája, amelyben 200 ezer japán és amerikai katona vesztette életét, és Okinava civil lakosságának egynegyede is elpusztult. A legtöbben a támadás során haltak meg, de sokan öngyilkosok lettek, mert a védelmükre kirendelt hadseregtől ezt a parancsot kapták.
"A hadseregtől mindenki két gránátot kapott. Azt mondták nekünk, hogy az egyiket az ellenségre dobjuk, a másikkal pedig öljük meg magunkat" - mesélte Zukeran a Guardian című brit lapnak. A Tokiótól mintegy 1500 km-re délnyugatra fekvő szubtrópusi szigeten egész családok mentek együtt a halálba.
A partraszállás utáni hetekben Zukeran családja faluról falura menekült az amerikaiak elől, mert azt mondták nekik, hogy megerőszakolják és megölik őket. Szemtanúk szerint egész családok követtek el öngyilkosságot a fanatikus japán katonák parancsára, akik nem engedték nekik, hogy megadják magukat, és esetleg információkat áruljanak el a csapatmozgásokról. Az Okinavánál fekvő Kerama szigetén 700-an követtek el tömeges öngyilkosságot.
Japán veresége megmentette Zukeran életét: 1945 júniusában családjával egy hetet bújkált egy barlangban, míg végül az éhség győzött, és a család megadta magát. "Hamarosan felismertük, hogy hazudtak nekünk. Az amerikaiak nem akartak megölni minket. A japán katonák azt mondták az iskolatársaimnak, hogy öljék meg magukat. Az iskolában azt súlykolták belénk, hogy a megadással szégyent hozunk a császárra" - mondta a 75 éves Zukeran, aki nyugdíjazása előtt tanárként és helyi tanácsosként dolgozott.
Akik inkább megadták magukat |
Több mint hat évtized telt el azóta, és Zukeran döbbenten áll az ország vezetőinek szándékait látva. "Sok barátom azért halt meg, mert ezt mondták nekik. A hadsereg nem is próbált megvédeni bennünket. Azt parancsolták az embereknek, hogy öljék meg magukat, majd ellopták a nőknek és gyerekeknek szánt élelmet. Így rabolja el a háború az emberektől az emberséget."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap