2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A Vaslady volt a falklandi háború nyertese

2007. június 15. 15:00

Atomfegyverek is voltak a katonai kalandban

London mellett állt a nemzetközi jog is: mivel a Falkland-szigetek nemzetközileg elismerten brit tengerentúli területnek számított, és lakossága brit állampolgárokból állt, argentin megszállása Nagy-Britannia elleni katonai agressziónak minősült, így az ENSZ-alapokmánynak az önvédelem jogát rögzítő 51. cikkelye alapján minden alap megvolt a fegyveres válaszra.

A rohamtempóban összeállított 20 ezres brit haditengerészeti expedíciós egység április 5-én indult a konfliktus térségébe Portsmouth kikötőjéből. Mi sem jellemzőbb a sietségre, hogy a hordozóhajókról még a nukleáris tölteteket sem volt idő leszerelni: London ugyan nem szándékozott ezeket bevetni, ám a lehető legnagyobb diplomáciai hatás elérése érdekében és hatalmas távolság miatt azonnal útnak akarta indítani a különítményt, amely egy hét múlva már blokád alá is vette a brit partoktól 14 ezer, Argentínától ötszáz kilométerre fekvő szigeteket. A britek a tengeren, az argentinok a levegőben voltak fölényben.

Április 25-én elesett Dél-Georgia, május 21-én pedig a Falklandokon is megkezdődött a partraszállás. Amikor a főváros, Port Stanley is megadta magát, az argentin csapatok június 14-én letették a fegyvert. A 74 napos háború 255 brit és 746 argentin katona életét követelte, nem számítva az iszonyatos költségeket. Visszaállt a szigetek fölött a brit fennhatóság, a Thatcher-kormány tekintélye megerősödött, Argentínában pedig a katonai kaland megadta a végső lökést a junta bukásához.

Ez év január 2-án az ottani külügyminisztérium nyilatkozatban szögezte le: a szigetcsoport feletti fennhatóság átvétele "állandó, megváltoztathatatlan célja" az argentin kormánynak. Jorge Taiana külügyminiszter legutóbb épp a 25. évforduló kapcsán erősítette meg egy április 2-i tűzföldi megemlékezésen, hogy továbbra is igényt tartanak a szigetekre, az ezt megelőző héten pedig Argentína felmondta a szigetcsoport tengeri talapzatában rejlő nyersolajkincsek közös feltárására vonatkozó, Nagy-Britanniával kötött egyezményt.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár