Kalandozások Pannóniában: telepesek az ókori Duna-parton
2007. május 22. 13:00
Korábban
Ma is élő római örökség
Rómer Flóris a Magyar Tudományos Akadémia Archeológiai Bizottságának előadója 1865-ben végigjárta a limes pannóniai szakaszát, alább az ő jelentéséből idézünk: "...Még élnek emberek, kik az itteni vár falaira emlékeznek. A főtisztelendő esperes úr pedig látott igen szép faragványú domborművet. Hogy az összerombolástól megmentse, ígért a tulajdonosnak egy kila (kb. 100 kg) búzát, de az sejtvén, hogy biztosan arany van benne, mivel papja ilyen áron akarja tőle megvenni, maga kívánván az egész hasznot élvezni, darabokra töré, és így műtörténetünket eme jeles darabtól megfosztá...". Rómer még római épületmaradványokat is látott a Várhegyen.
Az ókori településből bemutatható állapotban nagyon kevés emlék maradt meg, mivel a később kialakuló Szekcső szinte teljesen ráépült Lugio romjaira. A fellelhető köveket, és más építési anyagokat az újonnan emelt épületek elkészítésekor használták fel. Lugio kövei megtalálhatók a katolikus templomban, a piactéren lévő magtárban, az iskola épületében, valamint minden olyan ház alapjaiban és falaiban, melyek a múlt század elején épültek. A megsüllyedt ortodox templom alapjainak vizsgálatakor az derült ki, hogy a templom egyes részei római falakra épültek. Cikádor (Bátaszék) kolostorának építéséhez is használtak Lugióból származó olyan faragott köveket, mint amit annak bejáratánál találtak.
A Várhegy alatti Duna-parton sétálva a partoldalban mai napig több helyen is láthatjuk a leomlott római épületek falmaradványai. A Várhegy közvetlen közelében freskódarabok kerültek elő. A feltáró régészeti ásatáson a feltételezett épületet nem sikerült megtalálni, mivel az nagy valószínűséggel az a Dunába omlott. Előkerültek viszont azok a bizonyítékok (padló darabok, fűtéscsövek, további freskók, szemétgödrök, kerámiák, érmék), amelyek azt igazolták, hogy egykor gazdag villa állhatott ezen a festői szépségű helyen. Padlófűtéses épületek nyomai a faluban több helyen is fellelhetők.
A Püspök-hegy déli oldalán található római ókeresztény temető értékes leletanyagát a múlt század elején egy székesfehérvári régiségkereskedő rabolta ki. Innét került elő az egyetlen magyarországi őskeresztény palackfenék, melyet a Nemzeti Múzeum őriz.
Web: www.lugio.hu, www.ripapannonica.hu
Blog: romaikor.blogter.hu, romanage.blogter.hu
Támogasd a szerkesztőségét!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap