Hirohito császár kezdettől ellenezte a háborút
2007. március 12. 10:15
Hirohito japán császár alapvetően ellenezte a háborús politikát, amely a második világháború tragikus vereségéhez vezetett - derül ki egykori kamarásának naplójából.
Korábban
Félt a Szovjetuniótól |
A legtöbb bejegyzés mindenekelőtt 1939 májusából, két és fél évvel a csendes-óceáni háború kirobbanása előtti, és 1945 júniusából, két hónappal a kapituláció előtti időszakból származik. 1941 januárjában például Hirohito kijelentette: "Japán alábecsülte Kínát. A legbölcsebb lenne gyorsan befejezni a háborút, és a következő tíz évben Japán megerősítésén kellene munkálkodni." Akkor azonban már két éve folyt a háború Kína ellen, és az uralkodó állítólag bevallotta kamarásának, hogy nem akarta ezt a háborút, mert félt a Szovjetuniótól.
1942 decemberében, egy évvel azután, hogy Japán megtámadta Pearl Harbort, a császár arról beszélt, hogy "tudni kell időben befejezni egy háborút". A napló szerint volt olyan kijelentése is, amely szerint azért sem árt az óvatosság egy háború megindításakor, mert soha nem lehet előre tudni, hová vezet.
Vannak a naplóban magánéleti megjegyzések is: az egyik tanúsága szerint Hirohito például meg akarta változtatni azt a szokásjogot, amely szerint a császár nem élhetett együtt gyermekeivel. Erre azonban csak a II. világháború után nyílt lehetősége.
Az emlékiratok, amelynek szerzője 1934 és 1947 között állt a császár közvetlen szolgálatában, először folytatásokban jelenik meg a Bungei Sundzsu című folyóiratban. Kiadásának különös jelentőséget ad, hogy továbbra is fennállnak a nézeteltérések Peking és Tokió között Japán háborús cselekedeteivel kapcsolatban, miközben áprilisban Tokióba várják Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfőt.
A japán császári ház egyelőre nem reagált a naplórészletekre. Tavaly júliusban tiltakozást váltott ki uralkodói körökből egy másik egykori kamarás vallomása, amely szerint az idős Hirohito ellenezte, hogy a Jaszukuni-szentélybe temessenek egykori háborús bűnösöket. Az erre vonatkozó császári idézet 1988-ból származik, amikor Hirohito már 87 éves volt, Ogura emlékirataiban azonban egy fiatal, ereje teljében lévő uralkodó szólal meg.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2014
- Elhagyott kastély a 19. századi "Chicagóban"
- Rembrandt, a titokzatos
- Híres történelmi csókok
- Ilyen volt Hitler magánélete egy hódolója szerint
- A budai zsidóság az oszmán hódoltság idején
- A Horthy-Hitler-találkozók históriája
- Meghökkentő múltbéli fogások
- A Horthy-kultusz és a magyar zsidóság
- Az életébe került a mexikói kaland Ferenc József öccsének
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.