A Nagy Testvértől retteghetünk egy londoni múzeumban
2007. február 15. 09:30
"A kémkedés tudományáról" nyílt kiállítás a londoni Science Museum falai között: mindezt időszerűvé teszi az egyre inkább terjedő megfigyelés.
Korábban
Csupán a fantázia szüleménye
"A kémkedés valódi arcát mutatjuk be. Ez nem egy James Bond-film, a mesterség igazi eszközeit állítjuk ki. A látogatók közül mindenki lehet kémtanuló, próbálkozhat kódolt üzenetek megfejtésével, titkos információk megszerzésével, vagy önmaga álcázásával" - állítja Milne. A vendégek megismerkedhetnek a rejtett mikrofonokkal, a különböző nyomkövető eszközökkel, kamerákkal, azokkal a berendezésekkel, amelyekkel távolról is le lehet olvasni, mit ír a megfigyelt személy a számítógépén.
A Science Museum vállalkozásának különös időszerűséget adtak a legutóbbi időszak terrorcselekményei nyomán bevezetett rendőri intézkedések, amelyekkel kapcsolatban több jelentés is felhívta a figyelmet a megfigyelési rendszerek veszélyeire. Nagy-Britanniában ma már minden 14-ik lakosra jut egy felügyelő kamera, ezzel egyikévé vált azoknak az országoknak, ahol a legáltalánosabb az állampolgárok megfigyelése. A kormány újabb intézkedéseket tervez, biometrikus személyi igazolvány, digitális útlevél és DNS-adatbázis bevezetésével.
A kiállítás előkészítésében részt vettek az MI6, a brit titkosszolgálat hajdani ügynökei is, köztük Harry Ferguson, aki a múlt század nyolcvanas-kilencvenes éveiben dolgozott a szolgálatnak, és ma úgy véli, hogy jobban kellene garantálni a magánélet szabadságát. Ferguson szerint az elektronikusan szerzett információk feldolgozása nagy tömegük miatt mind nehezebbé válik, ezt bizonyítják a 2001. szeptember 11-i merényletek is (az amerikai titkosszolgálat számos ezekre utaló adattal rendelkezett, de ezek elvesztek az adatok tengerében).
A valóság kevésbé szép oldala: A mások élete
Ferguson véleménye szerint vissza kellene térni a hidegháború bizonyos kémkedési technikáihoz, több ügynökre lenne szükség a terepen, az információk továbbítására ismét több "postaládát" kellene használni, sűrűbben alkalmazni kellene a véletlennek tűnő, valójában jól megszervezett titkos találkozókat, mert az ilyen módon továbbított kémjelentéseket nem lehet elektronikus eszközökkel automatikusan megszerezni. A hajdani MI6-os ügynök abbeli reményének is hangot adott, hogy a kiállítás hatására sok gyerek választja majd jövendő hivatásának a kémkedést - illetve stílszerűen: a kémkedés tudományát.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2014
- Mussolini szeretőjének titkos naplója
- Szexualitás a görög és római vallásokban
- Magyar fürdők és kettétört mankók
- Erotikus és irodalmi lap lett a magyar ős-Playboy
- "Inkább a szexről beszéljenek, mint az áremelésről"
- Az egri vár régészeti kutatásának története
- Középkori kolostorok szemérmetlen titkai
- Azok a csodálatos Gindly lányok
- Templomerődök Erdélyben
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.