A modern thriller atyja: 75 éve hunyt el Edgar Wallace
2007. február 13. 18:00
Hetvenöt éve, 1932. február 10-én hunyt el Edgar Wallace angol író, drámaszerző, publicista, a krimi-irodalom egyik legjelentősebb képviselője, a modern thriller megteremtője.
Korábban
Polly Richards színésznő és Richard Horatio Edgar Marriott (művésznevén Walter Wallace) színész törvénytelen fiaként látta meg a napvilágot Greenwich-ben 1875. április 1-jén. A gyermek igen korán nevelőszülőkhöz került, nevelőapja halszállítással foglalkozott. A kis Edgar már 12 éves korában búcsút mondott az iskolának, s több foglalkozásban is kipróbálta magát, volt egyebek között nyomdászinas, tejesember és rikkancs.
1902-ben Johannesburgban a Rand Daily Mail kiadója volt. Az 1905-ös orosz-japán háború idején figyelme az orosz és a brit titkosszolgálatok felé irányult, s később több kémregényt is írt élményeiből. Londonba hazatérve létrehozta a Tallis Press kiadót, ez adta ki 1905-ben első regényét, The Four Just Men címen. Bár a siker óriási volt, egy szerencsétlen reklámkampány miatt Wallace anyagilag jókorát bukott.
Későbbi afrikai tárgyú regényei azonban már busásan jövedelmeztek, s az író ettől kezdve nagy lábon élt: három lakást és egy lóversenyistállót tartott fenn Londonban, fényűző partikat adott. A regények mellett az újságírásnak sem fordított hátat, a Daily Mail, a Standard, az Evening News, a The Story Journal, a The Star közölték cikkeit. 1921-ben ismét megnősült, második felesége, Violet King 23 évvel volt fiatalabb nála. Ebből a házasságból született egyetlen lánya is.
Wallace elképesztő sebességgel dolgozott, volt olyan műve, amelyet négy nap alatt írt meg. A technika vívmányait is igénybe vette: előbb diktafonra mondta a szöveget, amelyet aztán a neje vagy a titkára legépelt, s Wallace csak ekkor javított vagy változtatott rajta. Különös tehetsége volt a párbeszédek írásához, emiatt szerették később forgatókönyveit a rendezők. Pályafutása alatt mintegy 175 regényt, 24 színdarabot, 50 kötetnyi elbeszélést és számtalan újságcikket írt. Emellett 10 kötetben megírta az I. világháború történetét is, Nemzetek háborúja címmel. Nem véletlen, hogy Graham Greene "eleven könyvgyárnak" nevezte, regényei pedig a 20-as évek Angliájában a Biblia után a legolvasottabb művek voltak.
A mennyiség nem mindig jelentett minőséget, de tény, hogy Wallace nagyon értett a figyelem ébrentartásához, a borzalmak mesteri adagolásához és a fordulatos meseszövéshez. Magyar nyelven is mintegy hetven kötete jelent meg, amelyek közül a legismertebbek: A zöld íjász, A halál angyala, A sárga kígyó, A hatalom könyve, Az erőszak ökle. Ezeken kívül számos forgatókönyvet is írt, amelyek közül a King Kong hozott számára világsikert, ezt azonban már nem élte meg. Nem sokkal a film elkészülte előtt, 1932. február 10-én hunyt el tüdőgyulladásban, úton Hollywoodba. Sokmilliós adósságot hagyott hátra, azonban a posztumusz szerzői díjakból származó bevételei hamarosan kiegyenlítették tartozásait.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Nagy-Britannia
- Történelmi jelentőségű adománnyal gazdagodott a British Múzeum
- Nehéz természete miatt még szomszédjai sem kedvelték Goldfinger Ernőt
- Bármi áron érvényesítette kereskedelmi érdekeit a brit Kelet-indiai Társaság
- Csak átmeneti békét eredményezett az első búr háború
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait
- Lőporoshordóival könnyedén a levegőbe repíthette volna a Westminster-palotát Guy Fawkes
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Csodával határos módon élte túl az IRA ellene szervezett merényletét Margaret Thatcher
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap