Háborús bűnös volt a brit sajtómágnás
2006. március 14. 11:00
Robert Maxwell néhai brit sajtómágnást, akinek jelentős magyarországi érdekeltségei is voltak, pénteki londoni sajtóértesülés szerint háborús bűncselekmény gyanújával akarták kihallgatni.
Korábban
A pénteki The Independent egészen új értesüléssel állt elő: a Scotland Yardtól az információ-szabadság törvénye alapján megszerzett dossziékból a legnagyobb brit liberális napilap szerint az derül ki, hogy a Csehszlovákiából Nagy-Britanniába menekült Maxwell, aki a II. világháborút brit katonatisztként harcolta végig, 1945 áprilisában agyonlőtt egy fegyvertelen német civilt, és ezért a brit rendőrség háborús bűncselekmény címén készült eljárást indítani ellene. A lap által idézett iratok szerint a rendőrség hetekkel a kiderítetlen haláleset előtt már megkezdte a kérdezősködést Maxwell egykori katonai alakulatának körében.
Az ügy alapját a sajtómágnás hivatalos életrajzírójának 1988-ban megjelent könyve szolgáltatta. Ebben szerepelt egy levél, amelyben Maxwell leírta: alakulatával egy német város elfoglalására készült, és a helyiekkel előkeríttette a polgármestert. A polgármesternek megparancsolta: mondja meg a város védőinek, hogy vagy megadják magukat, vagy elpusztulnak. Az elöljáró ezt meg is tette, és azzal a válasszal jött vissza, hogy a német katonák beleegyeztek a megadásba. Ekkor azonban egy német harckocsi tüzet nyitott egységére, és ekkor Maxwell - saját leírása szerint - agyonlőtte a polgármestert, majd alakulatával visszavonult.
Margaret Thatcherrel |
A The Independent szerint a Scotland Yard, amely "állampolgári bejelentésre" kezdte vizsgálni Maxwell ügyét, a vizsgálat során nem talált olyan megbízható tanút, aki kellően megerősíthette volna a nagyvállalkozó saját sztoriját. Maxwell azonban ezt valószínűleg nem tudta, és úgy érezhette, hogy szorul nyaka körül a hurok - áll a brit lapban.
A Jeruzsálemben nyugvó Robert Maxwell, akinek háborús érdemeit már 1945-ben Katonai Kereszttel ismerték el, a normandiai partraszállástól Berlinig harcolta végig a nyugati frontot, és személyes elszámolnivalója is volt a németekkel, hiszen Csehszlovákiában maradt családtagjai zömét a nácik kiirtották. Sokat idézett mondása szerint két dolgot utált a legjobban az életben: a németeket és az adót.
Az utókor azonban nem háborús hősként, hanem a világ egyik legnagyobb csalójaként emlékszik rá. Halála után derült ki ugyanis, hogy a tulajdonában lévő Mirror Group nyugdíjalapjából több százmillió fontot elemelt, így próbálva betömködni a cégbirodalmán tátongó egyre nagyobb gazdálkodási lyukakat. A csoport ezzel együtt is összeomlott, és a csődgondnokok külön-külön értékesítették darabjait.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Kertész Róbert, London)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 17:35
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap