2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Párizsba vitték Goddio kincseit

2006. december 29. 09:30

Berlin után, ahol májustól szeptemberig voltak láthatók, most március közepéig Párizsban tekinthetők meg azok az ókori műkincsek, amelyeket Franck Goddio francia régész víz alatti búvárexpedíciói tártak fel Egyiptom földközi-tengeri partjai mentén. A kincsek megtalálásának történetét a Múlt-kor történelmi magazin 1. évadának 12. adásában is láthatja!

A múlt század kilencvenes éveitől folytatott kutatások során Alexandria ókori kikötője királyi negyedének, valamint az eltűnt és a kutatók által megtalált Hérakleion és Kanope ókori városoknak tengervíz borította maradványait vizsgálták át.



A rég elsüllyedt város azonosítása nem tartozott a legnehezebb feladatok közé: antik forrásokból tudjuk, hogy a gazdag Hérakleion a Nílus deltájában terült el, mielőtt örökre eltűnt volna hullámsírjában. A városról rengeteg ókori forrás tesz említést, nem véletlenül, hiszen i.e. 331-ig, Alexandria alapításáig Hérakleion volt a "nagy" kikötőváros, fontos kereskedelmi és vámhely. A legfrissebb feltárások során sikerült megállapítani, hogy a leletek meglehetősen szabályos - 800 x 1000 méteres - téglalap alakban helyezkednek el.

A páratlanul gazdag lelőhelyen bronzedényeket, aranyérméket, kitűnő állapotban maradt ékszereket és számtalan kisebb szobrocskát találtak. A várost valószínűleg természeti katasztrófák sora - köztük földrengés, áradás - pusztította el. Daniel Stanley professzor, a washingtoni Smithsonian Intézet munkatársa számos geológiai mérés után úgy találta, hogy "Hérakleion városa bizonnyal korábban süllyedt el, mint a másik város, Canopus külvárosa, ahol szintén nagyon gazdag és értékes régészeti emlékeket találtunk". De a tárgyi emlékek mellett a feltárásnak van még egy másik, talán nem kevésbé jelentős hozadéka: az ókori források megbízhatóságának kérdése.

Az ókori forrásokban a valóság és a mítosz nagyon közel állnak egymáshoz, szinte szétválaszthatatlanok. A görögök számára a mitológia fontos segítséget nyújtott a múlt és az idegen kultúrák megértéséhez. A görög történész, Diodórosz is említést tett Hérakleionról: egyszer a megduzzadt Nílus olyannyira megdühödött, hogy átszakította a város gátjait, és el akarta pusztítani a várost. Herkules azonban, aki kedvelte az ott lakókat, gyorsan "összekovácsolta" a gátakat, és visszaterelte a folyót medrébe. Az emberek ezek után városukat - megmentőjük tiszteletére - Hérakleionnak nevezték el.

"Az Abu Quiri-öböl feltárása és az új felfedezések - különösen a hérakleioni sztélé, a kolosszális szobrok és a templomi szentély - megerősítenek abban, hogy az elsüllyedt paradicsom Hérakleion városa volt. De egyáltalán, a hérakleioni kikötő felfedezése önmagában is szenzáció, expedíciónk sikere minden elvárást felülmúlt. Nagyon meg vagyunk elégedve"
- nyilatkozta Goddio, a kutatás vezetője.

A párizsi Grand Palais különösen este, a kivilágításban látványosan termeiben, és a kiállításra épített medencékben ötszáz, a mai világ számára eddig ismeretlen antik műtárgyat állítottak ki. A Grand Palais "Egyiptom víz által elnyelt kincsei" című látványos kiállítása egyben a víz alatti régészet izgalmas módszereivel is megismerteti a látogatót.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Kincs a víz alólRómai színházAz új könyvtárA könyvtár falaA világítótorony helyeA világítótorony kövei lehettekAlexandria a világítótorony helyérõl
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár