A Kennedy-gyilkosság forradalmasította a televíziós híradózást
2006. december 1. 12:30
Korábban
A televízió pillanata volt
A Kennedy-gyilkosságról szóló tudósítások jól példázzák televízió akkor először érzékelhető erősségeit, a gyorsaságot és a közvetlenséget, de rögtön nyilvánvalóvá tették sebezhetőségét is. Például a szenzációs, de utóbb hamisnak bizonyult hírek esetében, miszerint Johnson nem kapott szívrohamot a merénylet közben; vagy Jackie Kennedy és a texasi kormányzó, John Connally felesége nem sebesült meg; illetve hogy a titkosszolgálat egyik ügynöke sem halt meg. A gyengeségek oldalán akkor először volt tetten érhető a riporteri és műsorvezetői felkészületlenség, tájékozatlanság vagy érzelmi elkötelezettség, amint például az NBC riportere, Chet Huntley Dallast keserűen `az ország egyik gyűlölt helyének` titulálta, `ahol minden kór felerősödik`.
Sok tekintetben viszont a novemberi hétvége már előrevetítette a 24 órás hírműsorok kialakulását.
"A Kennedy elleni merényletről készült műsor rávilágított sok hiányosságra, ami az évek múltával csak fokozódott. Ha élőben megy a műsor, akkor a nézők mindent nyersen kapnak. A dolgokat nem lehet ellenőrizni, legalábbis azonnal nem. Aki már túljutott a kezdeti nehézségeken, tudja, hogy amit először hallunk, az gyakran nem bizonyul igaznak. De ha állandóan élőben készül a műsor, akkor menet közben nem is lehet mindent ellenőrizni" - mondja Dan Rather, aki ezen a hétvégén tette meg az első lépést ahhoz, hogy a CBS vezető tudósítója legyen.
Néhány újságíró szerint alapvetően demokratikus, ha a nézők a riporteri munkát annak hibáival együtt látják. "A Kennedy merénylet előtt a híreket becsomagolták. Kimész, felveszed, megírod, aztán valaki eldönti, hogy a nézők mit láthatnak és hallhatnak, és csak ezután kerül adásba. A Kennedyről szóló tudósítás alatt a nézők részesévé váltak az eseményeknek. Amikor látták, hogy Jack Ruby kamerával felveszi Oswaldot, valójában a riporterekkel együtt kutatták fel a híreket. Ma már egész munkaidő alatt ezt csináljuk a televíziónál" - mondja Greta van Susteren a Fox News tudósítója.
Az azóta eltelt években a nézők élő adásban láthatták a Challenger tragédiáját, a World Trade Center elleni terrortámadást, a Los Angeles-i autópályát, ahol O.J. Simpson autójával a rendőrök elől menekült. Bármi is történt azóta, minden Dallasban kezdődött. "Négy napig megállt az élet. Az emberek nem gyűltek össze a távirati irodánál, nem figyelték az órát a Times Square-en és nem hallgattak rádiót. Ez volt a televízió pillanata" - értékelte Jeff Greenfield, a CNN politikai elemzője.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1. világháború
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Ördögként és szentként is emlegették a cári család kegyébe férkőző Raszputyint
- Az első világháború végén még a fegyverszünet aláírását követően is folytak harcok
- Előnytelen békét eredményezett Oroszország számára a bolsevik hatalomátvétel
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A méhek támadása is hozzájárult a britek tangai vereségéhez
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap