2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elköltöztették a szovjet katonai temetőt Szikszón

2006. november 13. 16:00

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szikszón, a felújítást követően a köztemetőben avatták fel csütörtökön a második világháborús szovjet katonai parcellát, amely korábban a belvárosban volt.

A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) Hadsírgondozó Irodájának közleménye szerint az intézmény a rendszerváltás után többször jelezte az emlékmű méltatlan állapotát. Sajnos a szikszói Polgármesteri Hivatal évekig nem mutatott igazi hajlandóságot az ügy rendezése érdekében - írják. Az emlékművel kapcsolatos ügyek elhúzódtak, ezért a Hadtörténeti Intézet és Múzeum önállóan, saját költségvetése terhére pályázatot hirdetett a kivitelezési munkálatok elvégzésére, amelyeket a későbbiekben támogatásáról biztosított az Oroszországi Föderáció Nagykövetsége is.

Szikszó önkormányzata hét évvel ezelőtt kezdeményezte a belvárosból, az óvoda területén lévő szovjet katonasírok és emlékmű áthelyezését a köztemetőbe. A munkálatok 2000-ben kezdődtek, és most kerültek méltó és végső nyughelyükre a hősi halottak - mondta Füzesséri József, a város polgármestere. Hozzátette: százhét katona fekszik magyar földben, távol a hazájától és hozzátartozóitól, mindegyiküknek kijár a tisztelet.

Holló József altábornagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója megemlékező beszédében hangsúlyozta: `a halott katona nem ellenség`. A háború minden korban rengeteg szenvedéssel és áldozattal jár és ezek a katonák a legdrágábbat, az életüket adták. Kitért arra is, hogy 170 ezer szovjet katona nyugszik magyar földben, ugyanakkor 350-370 ezerre tehető azon magyar honvédek száma, akik az ország határain túl vesztették életüket a második világháborúban. Mint mondta, a katona bármely ország haderejében szolgál, mindig parancsot teljesít, ha behívót kap, menni kell. Épp ezért a mai ifjúságnak fel kell hívni a figyelmét a béke értékére és megőrzésének fontosságára.

A második világháborús szovjet hősi halottak szikszói parcelláját megáldották a történelmi egyházak képviselői, majd koszorúkat helyeztek el Oroszország, Ukrajna képviselői, valamint a város vezetői és a fegyveres testületek képviselői.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár