2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Eisenhower unokája és Hruscsov fia 56-ról tanácskozott

2006. október 16. 11:00

Dwight Eisenhower egykori amerikai elnök unokája és Nyikita Hruscsov volt szovjet pártvezető fia részvételével az 1956-os lengyel és magyar felkelésnek szentelt emlékkonferenciát rendeztek szombaton az amerikai Virginia államban.

Magyarország egy sakkjátszma áldozata volt

Cseppet sem baráti viszonyban:
Nyikita és Ike

Neves történészeket, diplomatákat és kormányzati tisztviselőket hívtak meg a tanácskozásra, amelyet a Washingtontól húsz mérföldre fekvő Lorton középiskolájában rendeztek meg. A városban épülő Hidegháború Múzeuma a magyar és a lengyel nagykövetséggel, valamint más szervezetekkel együttműködve szervezte meg a nemzetközi konferenciát. "Azt hiszem, Magyarország a Washington és Moszkva közötti nagy hidegháborús sakkjátszma áldozatává vált" - mondta Szergej Hruscsov, az egykori pártvezér fia.

Azt mondta, Nyikita Hruscsov nagyon nehéz döntést hozott, amikor elrendelte a magyar felkelés leverését, mivel Nagy Imréhez hasonlóan inkább a reformok mellett állt volna. Szergej Hruscsov azt mondta, amerikai diplomaták magánbeszélgetések során világossá tették apja számára, hogy az Egyesült Államok nem fog beavatkozni, így Washington szabad kezet adott Moszkvának a forradalom eltiprására.

Washington számára végső soron a magyar forradalom leverése is győzelmet, propagandagyőzelmet ígért. David Eisenhower, a volt amerikai elnök unokája egyetértett abban, hogy a magyar forradalom története a hidegháborús környezetbe helyezve érthető meg. Azt mondta, Magyarország számára a függetlenség ötven évvel ezelőtt nem volt elérhető. A történész-politológus, a második világháború történetének szakértője emlékeztetett arra, hogy a hidegháborúban fennállt egy forró háború esélye az Egyesült Államok és a Szovjetunió között. Eisenhower hangsúlyozta, hogy az 56-os magyar forradalom megváltoztatta a hidegháború menetét. Nemcsak egy tragikus fejezet volt a magyar történelemben, hanem egyben lépés afelé, hogy Magyarország szabaddá váljon.

A konferencia meghívottai között volt a Marylandben élő Emery Tóth, vagyis Tóth Imre, aki 1956-ban Nagy Imre forradalmi kormányának tagja volt, az 56-ban disszidált ismert történész, Charles Gati (Gáti Károly), valamint Vásárhelyi Júlia újságíró, akinek apja, Vásárhelyi Miklós, a Nagy Imre-kormány szóvivője volt.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár