Gátépítés veszélyezteti Anatólia örökségét
2006. augusztus 10. 12:30
Törökország ünnepélyesen megkezdte a Tigris folyó hatalmas gátjának kivitelezését, nem törődve a több ezer éves műemlékek pusztulását, és a hely közelében lakó kurdok hontalanná válását felemlegető kritikus hangokkal.
Korábban
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök személyesen vett részt a szíriai határtól 45 kilométerre tartott megnyitón, amelynek során letették az 1970-es évek óta tervezett, és kezdettől vitáktól övezett Ilisu gát alapkövét.
A legtöbb bírálat azért érte a beruházást, mert az a kritikusok szerint teljesen elpusztíthatja a folyó melletti Hasankeyf több ezer éves, felbecsülhetetlen értékű régészeti és kulturális hagyatékkal bíró barlangvárosát. A városban egyedülálló asszír, római és oszmán kori műemlékek vannak, és ezek a gát működésekor egytől egyig víz alá kerülnek majd.
A kormányzat szakértői szerint azonban a délkelet-anatóliai Batman tartomány részét képező Hasankeyf régészeti hagyatékának 80 százaléka a tervezett vízszint felett marad majd, így a változás szinte alig lesz érezhető. Az elárasztásra kerülő területre eső épületeket - az egyik legfontosabb örökségnek számító ókori híd maradványai, egy törökfürdő, mecsetek - pedig egy közeli, hamarosan turistaközponttá kiépítendő szabadtéri múzeumba költöztetik majd. Erdogan bejelentette, hogy a térségben már folynak az előzetes munkálatok, és a kormányzat több millió - egyes források szerint 25, míg máshol 66 - eurót szán a terület régészeti szanálására.
A terv ellenzői azonban nem ennyire derűlátók: szerintük a műemlékek áthelyezése egyszer és mindenkorra tönkreteszi a terület archaeológiai integritását. A város polgármestere szerint "a gát 12 ezer évet pusztít majd el". A gát azonban nemcsak a műemlékekre lesz ilyen hatással: a környéken élő arabok és kurdok egytől-egyig hontalanná válnak, és a kritikusok kiemelik, hogy ezzel egy több ezer éves életforma érhet véget a térségben.
A beruházás megállítására a helyi aktivisták a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordultak, és azt szorgalmazták, hogy a külföldi beruházók a nemzetközi konzorciumban saját tőkéjük kivonásával tegyenek a terv leállításáért. A kérdés azonban nem mentes az etnikai problémáktól sem: a kurdok és törökök közt 22 éve dúló fegyveres konfliktus eddig már 37 ezer áldozatot követelt. Érthető hát, hogy a török csatlakozási tárgyalások megkezdésekor a kurdok által benyújtott petíciót óvatosan kell kezelni az EU bizottságainak.
Az Ilisu gát a Délkelet Anatóliai Projekt (GAP) szerves részét képezi, amelynek során 22 gátat és 19 vízierőművet építenek a Tigrisre és az Eufráteszre. Korábban beszámoltunk már arról, hogy a törökországi gátépítések hatása pusztító lehet: a Yortanli gát megépítésével Allianoi, a világ legrégibb gyógyfürdője került víz alá.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap