Peru visszaköveteli Machu Picchu kincseit
2006. január 17. 12:00
Éles vita jellemzi a perui kormányzat és a Yale Egyetem tárgyalásait a 90 évvel ezelőtt Machu Picchuról elszállított prekolumbián kincsek visszatéréséről.
Korábban
Homályos megállapodás Bingham és Peru között
1983 óta szerepel az UNESCO világörökség-listáján. A kecsua nyelvet beszélő inkák 13. században alapított állama Dél-Amerika csendes-óceáni partvidékén a 16. századra már vagy egymillió négyzetkilométerre terjedt ki. A spanyol hódítás idején polgárháború dúlt a birodalomban, és miután a győztes trónkövetelő Atahualpát Pizarro kivégeztette, néhány év alatt az egész birodalom a spanyolok kezére került.Machu Picchu-t azonban a spanyolok sosem találták meg! Ma már naponta átlagosan 1369 látogató tapossa az Inka Ösvényt, hogy a gyönyörűen megőrzött paloták, fürdők, templomok, sírok romjait megcsodálja. Használati eszközöket, mindennapi tárgyakat azonban hiába keresnek, azokért a Yale Egyetemen kell kopogtatni, a connecticuti New Havenben.
Hiram Bingham, a Yale egyetem történésze - aki 1911-ben újra felfedezte az erődítményt s a National Geographic Társaság támogatását élvezve 1912-ben majd 1915-ben is hatalmas expedíció során fel is tárta - az akkori perui elnök, Augusto Leguía engedélyével hatalmas mennyiségű régészeti leletekkel távozott Machu Picchuból.
Peru most azt fontolgatja, hogy a leletek elviteléről szóló engedély törvényességét felülvizsgálja. David Ugarte, a perui Nemzeti Kulturális Intézet regionális igazgatója szerint ugyanis Machu Picchu kincseit "csak kölcsönbe" adta a perui elnök az amerikai felfedezőnek: "Bingham azt ígérte, hogy miután tanulmányozta, vissza is szolgáltatja a leleteket. Mindenkinek világos volt, hogy vissza fogja adni" - mondta el a The Christian Science Monitornak.
A Yale természetesen vitatja a perui igénybejelentés jogosságát, de ígérete szerint a Machu Picchu gyűjtemény egy részét visszaadná. Az egyetem 2005. decemberében válaszlevelet írt a perui kormánynak, miszerint "az expedíció idején hatályos 1852-es polgári törvénykönyv szerint a Yale egyetemet illetik meg a műkincsek az ásatások idején és azt követően is".
Colin Renfrew, világhírű cambridge-i régész álláspontja szerint a releváns kérdés az, hogy "mi volt a megállapodás Bingham és Peru között annak idején". A válasz szerinte "eléggé homályos".
A perui Nemzeti Kulturális Intézet álláspontja szerint már 1917 óta próbálják visszaszerezni a kincseket a Yale-től, de az egyetem "minden alkalommal újabb kifogásokat talált. Eleinte a leletek szakmai kiértékelésére, később a visszatérítés lehetőségének kivizsgálására kértek időt".
2005 végén, vagyis öt évvel a város megtalálásának századik évfordulója előtt Peru első őslakos elnöke, Alejandro Toledo és antropológus felesége a leletek visszatéréséért kezdett akcióba, még Toledo júliusi távozása előtt. A perui külügyminiszter megkereste a Yale elnökét, Richard Levin-t, s közölte, hogy perelni fog, amennyiben a leletek nem érkeznek meg időben. Az ügy először tehát Connecticut állam bírósága elé kerül, mielőtt nemzetközi bírósághoz fordulna a perui kormányzat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Hitler
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Hitler a lövészárokban tett szert katasztrófákhoz vezető küldetéstudatára
- Villámháborúval vette kezdetét a második világégés
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Korántsem biztos, hogy véget ért volna a háború a Valkűr sikerével
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Hitler legrégebbi harcostársa volt a hosszú kések éjszakájának fő célpontja
- Kegyvesztése után az amerikaiaknál lelt menedékre Hitler közeli barátja
- Lecserélte a francia forradalom jelszavait a németekkel kollaboráló rezsim
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap