2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Parancsot szegtek a brit katonák Szevasztopolnál

2005. szeptember 15. 11:00

Szevasztopol bevételének 150. évfordulóján egy titkos brit kormányzati forrásokra támaszkodó kutatás ízekre szedte a krími háború legnagyobb - 100 ezer orosz, valamint 10 ezer brit és francia katona halálával járó - ütközetét.

Új Trafalgar lehetett volna

A National Army Museum nemrég megjelent folyóiratában Hugh Small történész a város elestének 150. évfordulója kapcsán kitálalt: a végső rohamban a brit tábornokok megtagadták a felsőbb utasításokat, és megrohanták az orosz erődöt. Nem ez az első helyreigazítás az évforduló kapcsán: nemrég éppen orosz történészek mutatták be elméletüket, amely szerint a Vatikán áskálódásai felelősek a krími háború kirobbantásáért.

A brit történész is változtatni kíván a háború eddigi megítélésén. Amikor 1855. szeptember 8-án a franciák elfoglalták a Malahov kurgánt, brit szövetségeseiknek meg kellett rohamozniuk a Redan erődöt (a várost hat nagyobb torony védte). Hugh Small szerint még a roham elrendelése előtt titkos kormányzati táviratok érkeztek a brit főparancsnoknak, Lord Raglannek, hogy az új tervek szerint fel kell hagyni az orosz város ostromával. Azért került sor ekkor a háborús iránymódosításra, mivel az új liberális kormányzat elképzelései szerint a döntő csatát a lovasságnak és a gyalogságnak együttesen, szabad területen kell kivívnia, hogy azzal elejét vegyék a további orosz katonai terjeszkedésnek a Balkánon. A korábbi konzervatív kormányzat ezzel szemben Szevasztopol ostromával és lerombolásával a legfőbb orosz Fekete-tengeri kikötőt, és ezzel a tengeri hatalmat szerette volna féltérdre kényszeríteni.

Small szerint: "Mindez könnyen egy új Trafalgarhoz vezetett volna. Nagy-Britannia ugyanis kiszélesítette az európai támogatás kereteit, így olyan vereséget mérhetett volna a terjeszkedő Oroszországra, mint ahogy Napóleont megverték 1805-ben. Ám a szövetségesek ahogy a parancsmegtagadás után elfoglalták Szevasztopol, megnyerték a csatát, ám elvesztették a háborút; a krími háborút ugyanis ekkor a szőnyeg alá söpörték, és ez történt volna a napóleoni háborúkkal is, ha akkor is inkább a szárazföldre összpontosítunk".

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár