Mégis arzénnal mérgezték meg Napóleont?
2005. június 7. 10:27
A Nemzetközi Napóleon Társaság ismét felvetette, hogy Napóleon mégiscsak arzénmérgezés miatt halt meg Szent Ilona szigetén.
Korábban
Szent Ilona felé |
Néhány évvel később finomították a "diagnózist" egy ritka műszer, a folyadék-kromatográffal kombinált indukált plazma tömegspektrométer segítségével, amely egyszerre harminc fém jelenlétét képes kimutatni, és különösen alkalmas a "jó", illetve a "rossz" arzén megkülönböztetésére.
Kintz doktor csapata szerint korábban nem volt lehetséges a tengeri eredetű táplálék, mint például páncélosok tartalmazta szerves és ártalmatlan arzén és az ásványi eredetű, igen mérgező, patkányméreg néven ismert arzén megkülönböztetésére. Az arzén ez utóbbi formájának a természetest 37-42-szer meghaladó mennyiségét találták meg Napóleon két hajfürtjében, amelyet komornyikja, Abraham Noverraz, illetve a császárt a száműzetésben elkísérő Bertrand tábornok vágott le a halála után.
A hajfürtök eredetisége bizonyított, az elemzések antimont és higanyt is találtak a hajszálakban, e két fém szintén alkotóeleme volt azoknak a hánytatóknak és hashajtóknak, amelyeket a "Korzikainak" orvosai felírtak. "Nem tudom elképzelni, hogy Napóleon patkányirtóval táplálkozott volna, nem is volt ínyenc" - jegyezte meg ironikusan Jean-Claude Damamme, a Nemzetközi Napóleon Társaság francia képviselője. `Az arzén a haj belsejében is megtalálható volt, ami arra utal, hogy véráram útján, a megemésztett élelmiszerből került oda` - tette hozzá Damamme, elutasítva így azt a feltevést, hogy az arzén külső elemekből (tűzifa, tapéta, tartósítószerek) került volna a császár szervezetébe. Damamme kizárta azt, hogy az arzén jelenléte a korabeli borászatok azon szokásával magyarázható, amelyek arzénnel kezelték a hordókat, mint ahogy azok a svájci kutatók feltételezték, akik inkább a gyomorrákot tartják a halál okának.
`Patkányirtóval nem kezelnek hordókat, a császár ráadásul keveset ivott, legfeljebb egy pohár bort naponta, azt is vízzel keverve` - közölte a Nemzetközi Napóleon Társaság francia tagja, aki szerint Kintz doktor végleges bizonyítékát adta Napóleon szándékos megmérgezésének, negyven éves vitának vetve így véget. `Valaki a környezetéből kis dózisokban adagolta neki az arzént, hogy elkerülje a császár franciaországi híveinek erőszakos lázadó megmozdulásait` - tette hozzá Damamme, arra azonban nem vállalkozott, hogy megnevezze az esetleges tettest.
Napóleon hajfürtjeinek újabb toxikológiai vizsgálatát a kanadai Ben Weidernek, a Napóleon társaság elnökének megrendelésére végezték el az elzászi laboratóriumban. Weider hat könyvet írt a császárról és többször is amellett érvelt, hogy Napóleon arzénmérgezés áldozata lett, britek és a franciák így akarták bebiztosítani magukat a császár második visszatérése ellen. Weider szeretné elérni, hogy exhumálják a császár holttestét az párizsi Invalidusok templomában lévő díszes síremlékéből.
(Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap