2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az FBI-t is bevetette John Lennon kiutasítása érdekében a tőle rettegő Nixon elnök

2021. július 28. 15:21 Múlt-kor

Politikai félelem

Nixon aggodalmának egyik alapja a 26. számú alkotmánykiegészítés volt, amelyet 1971. július 5-én írt alá. Ebben a szavazáshoz szükséges korhatárt 21 évről 18 évre szállították le. 1972-ben azonban választásokat tartottak az Egyesült Államokban, és Nixon csapata attól tartott, hogy a több mint tízmillió amerikai fiatalt, aki ekkor szavazott először, könnyedén mozgósítják ellenük a háborúellenes aktivisták. Közülük is John Lennontól féltek leginkább.

A zenész először akkor került igazán az elnöki adminisztráció célkeresztjébe, amikor 1971. december 10-én fellépett a Michigani Egyetem Ann Arborban található campusán, ahol több tízezer ember tüntetett John Sinclair szabadulásáért.

Sinclair az antirasszista és szélsőbaloldali Fehér Párduc Párt alapítója volt, akit tíz évre ítéltek el, miután egy fedett ügynöknek két marihuánás cigarettát adott. Lennon barátja volt Sinclairnek, ezért ott volt a John Sinclair Szabadsággyűlés néven szervezett tüntetésen.

Ezen az eseményen azonban nemcsak tüntetők, hanem tüntetőknek álcázott FBI-ügynökök is jelen voltak. Ők azt a feladatot kapták, hogy találjanak megfelelő indokot arra, hogy az Egyesült Államok belügyeibe beavatkozó angolt ki lehessen utasítani. A tizenkét hónapig tartó megfigyelés eredményeként 281 oldalnyi anyag gyűlt össze.

Lennonnak és Onónak akadt félnivalója, ugyanis mindketten csak ideiglenes vízummal rendelkeztek. Miután a háborúellenes aktivizmusa miatt láthatóan célkeresztbe került a kormánypárti hívek körében, az egykori Beatles-menedzseren, Allen Kleinon keresztül megkereste és felbérelte Leon Wildes-t, aki ügyvédként segítségére volt a jogi támadások elleni védekezésben.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
John Lennon és Yoko Ono nászútjuk keretében szokatlan sajtótájékoztatót tartanak az amszterdami Hilton szálló elnöki lakosztályán, 1969. március 25.Nixon amerikai csapatokat látogat meg Dél-VietnámbanHáborúellenes tüntetők és katonai rendészek szembenállása a washingtoni Pentagonnál, 1967. október 21.John Lennon és Yoko Ono egy, a vietnámi békével foglalkozó konferencián a kanadai Montréalban 1969-ben. Lennon egy „zsák nevetést” tart a kezében, melynek kinyitásakor nevetést játszott le a benne lévő apró magnó, míg Ono az akkori „A háborúnak vége – ha akarod” kampányának egy plakátját mutatja felLennon FBI-aktájának egyik lapja, melyen politikai szervezeteknek való adakozását és e szervezetek kommunikációját követték 1972 elejénLennon és Ono fehér zsebkendőikkel Nutopia kikiáltásakor,1973. április 1.Nixon stábjához intézett búcsúbeszéde közben az elnökségről való lemondása napján, 1974. augusztus 9.
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár