2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az egzotikumok földje: így lett semmivé a titokzatos Senki szigete

2020. augusztus 23. 08:28 Jamrik Levente

Amíg a szultán vissza nem kéri

1717 augusztusában a császári osztrák és magyar csapatok visszafoglalták a szigetet, majd Savoyai Jenő utasítására Bánát új kormányzója, Claudius Florimund Count von Mercy tábornok egy hatszögű „Vauban”-stílusú erődöt építtetett a közepére, amelynek négy nagy bástyáját a hadsereg akkori vezéreiről – Károly, Jenő, Mercy és Wallis – nevezték el.

Amint húszévnyi építkezés után elkészült az erősség, a vidini török pasa rögtön ostrom alá vette a vízi várat. Az 1738. május 29-től augusztus 15-ig tartó, több hullámban levezényelt támadások során báró Kehrenberg ezredes kétezer katonájával és 120 ágyújával nem tudta feltartóztatni a túlerőt, így kénytelen volt feladni Ada-Kaleh szigetét.

Az 1739. szeptember 1-jén megkötött belgrádi béke ötödik pontja alapján Orsova és a sziget a török kezén maradhatott, míg a Temesi Bánság közigazgatásilag a császár birtokába került. A török Porta ekkor nevezte át az erősség bástyáit Tekijára, Elisabethre, Verciorovára és Allionra, és ekkor költöztetett muszlim vallású polgárokat a szigetre. 1788 februárjában Bécs ismét hadat üzent Konstantinápolynak.

Az 1789. október 24-től gróf Wartensleben császári altábornagy vezette ostrom során Mehemed Takir aga és 2740 főnyi védőserege 1790. április 16-án kapitulált. Az Új-Orsovára átkeresztelt sziget parancsnokának azonban hiába nevezték ki Haan vezérőrnagyot, a szisztovói béke alapján a sziget változatlanul oszmán fennhatóság alatt maradhatott.

Bő fél évszázaddal később, miután Bem József tábornok 1849. május 16-án megszállta Ó-Orsovát, követeket küldött át Ozman bejhez, a sziget akkori várparancsnokához azzal az üzenettel, hogy a török földre menekült osztrákokat fegyvereztesse le. Bem apó két nap múlva személyesen is tárgyalt a sziget urával, aki megígérte a hadvezér kívánságának a teljesítését. Az 1849. augusztus 24-i mehádiai ütközet után a magyar honvédsereg maradványai és több menekülő politikus, például Szemere Bertalan és Batthyány Kázmér, is itt lépett török földre, miután Ó-Orsova határában elásták a magyar Szent Koronát.

Ada-Kaleh hovatartozása nem volt közömbös az Osztrák–Magyar Monarchiának, hiszen sem Bécs, sem Budapest nem akarta, hogy a török ellen szabadságharcot vívó Románia és Szerbia bármiféle katonai kontingenst helyezzen el ide. Az orosz–török háborút lezáró, 1878. március 3-án megkötött San Stefanó-i béke előírásai szerint Konstantinápolynak az összes dunai szigetre épített erődjét le kellett volna rombolnia és Új-Orsovát pedig átadnia Belgrádnak.

Gróf Andrássy Gyula közös külügyminiszter kezdeményezésére azonban 1878. május 21-én az osztrák–magyar és a török kormány képviselői Bécsben arra jutottak, az erődöt a szerbek helyett inkább a császári és a királyi csapatok szállják meg addig, amíg azt a szultán később vissza nem kéri. A megszálló erő parancsnokává Ferenc József lovag Gröller Albin vezérőrnagyot nevezte ki, aki május 26-án hajnal 3 órakor csapataival el is foglalta a szigetet.

Időközben azonban Ada-Kaleh elveszítette katonai jelentőségét, 1894-ben már csak 1 tiszt és 28 gyalogos katona képezte a sziget magyar helyőrségét az 500 muszlim hitű polgár mellett. Bosznia-Hercegovina annexiójakor gyakran kikötöttek itt a dunai birodalom hadihajói és monitorjai is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Török arcok néznek vissza ránk az Ada-Kaleh mindennapjait bemutató századfordulós képeslapokról, ugyanis bár évszázadokon keresztül magyar uralom alatt állt, a 18. században muszlim népesség özönlötte el az 1849-es emigránsoknak is menedéket biztosító senki szigetét.Az idős Bego Musztafa, aki 1849-ben csónakkal vitte át a menekülő Kossuthtot a Dunán.A szultán pénzéből felújított mecset padlózatát egykoron egy 480 kilós perzsaszőnyeg borította.Az 1720 körül épült ferences rendi templomban a török megszállás után már Allahhoz imádkoztak.A szigeten a XX. század elején három török kávéház, egy szerb és egy magyar vendéglő is működött, ám a turisták egyik legkedveltebb célpontja a bazársor volt.A magyar-török együttélés nem volt mindig súrlódásmentes: a török ladikosok között például nagy felháborodást keltett, amikor megjelentek a magyar motorcsónakok.A románok a szigetet klimatikus gyógyhellyé nyilvánították, és mint korábban a magyarok, ők is nagy előszeretettel látogatták a jó klímájú, festői romokban és a néprajzi egzotikumokban gazdag tájat.
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár