2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az Árpád-kori Magyarországról is körképet adnak Árpád-házi Margit szentté avatásának dokumentumai

2021. január 30. 13:09 Halmágyi Miklós

Gyermekkortörténet

A jegyzőkönyvben nagy jelentőséget kapott a gyermekért mondott imádság: Egy asszony vallomása szerint egy Benedek nevű kisfiú elalvás előtt „… szólt anyjának, hogy vessen rá keresztet és mondja el az »Ave Mariá«-t”. A tanú azonban nem tudta biztosan, hogy az anya megtette-e, amire a fia kérte. Ezek után tragédia történt: földrengés rázta meg a házat, „leomlott a fal”, és maga alá temette a kis Benedeket. Élettelennek tartották, amikor kiemelték a romok alól.

Az elbeszélés azt a benyomást kelti, hogy a tragédia azért következett be, mert nem imádkoztak a gyermekért. A történet végül megnyugtató véget ér: miután az anya Szent Margit közbenjárását kérte, a kisfiú életre kelt. Az eset példázatként olvasható, és a gyermekért végzett ima fontosságára tanít.

A szentté avatási jegyzőkönyv tanúskodik IV. Béla király apai magatartásáról is. Margit gyóntatója, Marcellus testvér vallomása szerint: „… Béla király, Boldog Margit atyja eljött a monostorba, hogy szóljon leányával, akiről most beszélünk, és kezét a vállára tette.” Margit – ahogy gyóntatójának bevallotta – attól tartott, apja megérinti a hátán levő vezeklőeszközt. Marcellus testvér azt hangsúlyozta a vallomásában, hogy növendéke vezekelt, és ezt alázatosan el akarta titkolni.

Ez a felidézett momentum a középkori szülőknek gyermekeikhez való viszonyáról árul el valamit, merthogy Marcellus magától értetődően beszél Béla gyengédségéről, vagyis a kor embere számára természetes lehetett, hogy egy apa megérinti a lánya vállát, mikor beszél hozzá.

A vallomás sajnos nem tartalmazza, hogy hány éves volt Margit a történtek idején. Más beszámolókból tudjuk, hogy a királylány 12 éves korától viselte rendszeresen a testsanyargató ciliciumot, bár már jóval korábban is magára öltötte. A fenti elbeszélés Szűz Mária szigetén történt, a jelenlegi Margit-szigeten, amelyet Nyulak szigetének is neveztek, és ahol Margit mintegy tízéves kora óta élt.

Érzelmek története

A Margitról szóló legendák hangsúlyozzák ugyan, hogy a szent királylány nem nevetett fennhangon, ám a források ismételten megemlékeznek a mosolyáról. A jegyzőkönyvek alapján csöndes nevetésére is következtethetünk. Mosolyában /nevetésében ott van az Istennel való együttlét öröme és a mások iránti jóakarat. Olyan nevetés ez, mely legyőzi a bénító félelmet.

Forrásainkban gúnyos nevetésről is olvashatunk. Ez többnyire azokat jellemzi, akik nem hisznek a Margit közbenjárására történt csodákban. Sírásról, szomorúságról és haragról is olvashatunk a jegyzőkönyvben, a zárt apácaközösség életébe bepillantást engedő forrás tehát igazi tárháza az érzelmek történetének.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
A Szent Margit szentté avatási vizsgálatára tanúként megidézett magyarok többsége nem tudta megmondani, pontosan mikor született, legtöbbször a tatárjáráshoz viszonyították az időtMargit hercegnőIV. Béla király
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár