2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Amikor a varsói állatkert mentette meg a zsidó menekültek életét

2015. december 4. 17:21

Szép Heléna és a titkos alagút

A szörnyű események egymásutánja azonban nem tántorította el Jant és Antoninát attól, hogy pozíciójukat mások megsegítésére használják fel. Jan már a háború előtt is részt vett baloldali mozgalmakban, és földalatti tevékenységét a háború alatt is folytatta. A németek a varsói közparkok felügyelőjévé nevezték ki, ami tökéletes lehetőséget biztosított számára, hogy segítse a zsidó közösséget. Jan engedélyt kapott a németektől, hogy rendszeresen bejárjon a zsidók elkülönítésére felállított gettóba, hivatalosan azért, hogy az ottani zöld területeket gondozza, valójában ez nehezen sikerülhetett volna, mivel ilyen gyakorlatilag nem volt a gettón belül, ahol 1940 és 1942 nyara között csak éhezés és különféle betegségek következtében több mint 83 ezer ember halt meg.  

Jan persze arra használta fel a lehetőséget, hogy kapcsolatban maradjon barátaival, akiknek élelmet vitt és üzeneteket továbbított. Az elhagyott állatkertben disznókat kezdett nevelni, amelyeknek a húsát azután becsempészte a gettóba. Emellett sokaknak juttatott hamis igazolványokat, amelynek segítségével kijuthattak a gettóból. Amíg az üldözöttek nem találtak biztonságos rejtekhelyet maguknak, Żabiński az állatok üres ketreceit ajánlotta fel ideiglenes menedékként. Jan, Antonina és a fiuk, Ryszard emellett otthonukat is az üldözöttek rendelkezésére bocsátották – sohasem utasítottak vissza egyetlen erre vonatkozó kérést sem.

A menekülteket Jan hozta az állatkertbe, Antonina és Ryszard pedig élelemmel és egyéb szükséges tárgyakkal látta el őket. Az üldözöttek szabadon járhattak-kelhettek a házon belül, ha azonban Antonina leült a zongorához, és elkezdte játszani Jacques Offenbach Szép Heléna című operettjének egyik dalát, mindenki tudta, hogy a búvóhelyre kell menni. A menekülteknek volt idejük eldönteni, hogy a padláson a beépített ruhásszekrényben bújnának el inkább, vagy az alagsorban kialakított titkos csatornát választják, amelynek segítségével az udvaron köthettek ki. A befogadottakat anonimitásuk megőrzése érdekében állatneveken szólították. A Kenigswein család egy rosszul sikerült szőkítési kísérlet után a mókusok, Maurycy Paweł Fraenkel pedig a hörcsög becenevet kapta, miután gyakran vonult el a házi kedvenc hörcsöggel egy zugba olvasni.

A „vendégek” között voltak a család számára teljesen ismeretlen emberek, de régi barátok is. Egyiküket, Magdalena Gross szobrászt például gyakorlatilag a házaspár segítette ki alkotói válságából, ugyanis az állatkertben szerzett tapasztalatai alapján kezdett el emberek helyett állatokat megformázni. Magdalena egy ideig a villában bujkált, miután azonban az állatkerti dolgozók rájöttek, hogy ott tartózkodik, más búvóhelyet kellett keresnie, mivel túlságosan megnőtt a lebukás veszélye.

A család egy másik barátja, Szymon Tenenbaum rovartudósként körbeutazta a világot, és még a varsói gettóban sem tudott felhagyni szenvedélyével. Jan barátai nem tudták meggyőzni, hogy segítségével hagyja el a gettót, és bujkáljon, így a tudós 1941 novemberében a gettóban halt meg. Żabińskiék csak Tenenbaum feleségét, Eleonorát tudták megmenteni, mivel lányuk, Irena már Krakkóba szökött és a Gestapo kezére került, mielőtt a házaspár intézkedni tudott volna. Eleonora – miután Jan kihozta a gettóból – néhány hétig a házaspár villájában bujkált, míg nem talált magának biztonságosabb helyet. A háború után hiába kereste a lányát, sohasem jutott a nyomára. Szímon bogárgyűjteménye, amelyet Jannak adott át, sértetlenül átvészelte a háborút.

Jan a háború alatt aktívan részt vett a Honi Hadsereg tevékenységében, és tevékeny részt vállalt az 1944-es varsói felkelésben, de elfogták, és egy német fogolytáborba szállították. Antonia ezalatt is folytatta embermentő tevékenységét. Szerencsére Jan is túlélte a háborút, és jelen lehetett, amikor az állatkertet 1949-ben újra megnyitották. A házaspárt 1968-ban a Jad Vasem Intézet Világ Igaza kitüntetésben részesítette.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Jan és Antonina ŻabińskiElefántok a varsói állatkertbenOroszlánokLebombázott elefántmenedékA varsói gettó bejárataA kertbe vezető titkos alagútSzymon Tenenbaum és lánya, IrenaŻabińskiék villájaTuzinka
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár