Amíg meg nem küldték unokája levágott fülét, nem fizetett váltságdíjat a Getty család feje
2024. december 19. 09:51 Múlt-kor
Kevés család története tartogat annyi meghökkentő fordulatot, mint a Getty dinasztiáé. Az olajmágnás I. John Paul Getty fösvénysége már életében legendává vált, ám az unokája, III. John Paul elrablása során tanúsított hajthatatlansága tette világhírűvé. Az elrabolt unoka, és a zsugori nagyapa története, megmutatja, hogy a családi vagyon nemcsak áldás, hanem olykor átok is lehet.
III. John Paul Getty tanúskodik az elrablói ellen az 1976-os tárgyalás során
Korábban
A Getty család eredete egészen a 18. század elejére nyúlik vissza, viszont a skót és ír gyökerekkel rendelkező família szerencséjét csak a 20. század elején alapozta meg. Ekkor I. John Paul Getty az olajbérleti szerződésekből mesés vagyont harácsolt össze. Már unokája elrablása előtt is hírhedt volt fösvénységéről, valóságos legendák keringtek arról, hogy milyen módon próbál spórolni. A legismertebb mese szerint londoni kúriájába fizetős telefonfülkét állíttatott, hogy vendégei ne halmozzanak fel neki felesleges kiadásokat.
A több ezer lélegzetállító műalkotást őrző Los Angeles-i Getty Museum madártávlatból
Egy rém rendes család
Ötödik felesége, Teddy Getty állítása szerint közös gyermekük minden orvosi kiadását ő állta, mert férje nem volt hajlandó ilyen csekély dolgokra sem költeni. Ez akkor sem változott, amikor a fiút daganatos betegséggel diagnosztizálták.
A Getty családot ebben az időszakban Fortuna nem halmozta el sok jóval: ifjabb II. John Paul Getty sikeresen vetette meg a lábát az olasz olajiparban, első feleségétől azonban házasságuk megromlása után elvált. Következő jövendőbelijével viszont számos káros szenvedélynek hódoltak. Kábítószer függőségtől szenvedtek, ami az asszony, Talitha Pol számára 1972-ben végzetesnek bizonyult. Sokat sejtető, hogy az olasz hatóságok első számú gyanúsítottja éppen férje volt, de vádemelésre végül nem került sor. Ebben a cseppet sem hétköznapi családban látta meg a napvilágot III. John Paul Getty.
A tékozló fiú
A legifjabb Getty a korszak milliomos csemetéihez hasonló életutat járt be, az iskolából rossz magaviselete miatt hamar kicsapták, majd szerepet kapott a családi vállalkozásban, ahol a különböző tranzakciók lebonyolítása volt a feladata. Eközben teljes mellszélességgel vetette bele magát a 70-es évek Rómájának éjszakai életbe. Ennek viszont számos árnyoldala is volt, 1973 júliusában olasz maffiózók ejtették fogságba és a fekete, sötétített teherautóba tuszkolták.
I. John Paul Getty titkárnője szerint annyira fukar volt, hogy kézzel mosta saját ruháit
A fiúról ezután napokig nem hallottak. Ezután a család furcsa üzenetet kapott, melyben tekintélyes váltságdíjat követeltek a legifjabb Getty sértetlen visszatéréséért cserébe. A nagyapa azonban egyáltalán nem esett kétségbe, meglátása szerint naplopó unokája gonosz tréfát eszelt ki és megszervezte saját elrablását, hogy pénzt csaljon ki tőle. A váltságdíj pedig nem volt kevesebb, mint 17 millió dollár, ami a korszakban sem volt kevés, de az ilyen tehetős famíliának nem jelentett mellbevágó összeget.
Terroristákkal nem tárgyalunk?
A Getty család feje azonban hajthatatlan volt, cinikusan azzal érvelt, ha most fizetne akkor azzal csak bátorítást adna a túszejtőknek és a többi unokáját is elrabolnák. A fiú anyja, Gail azonban nem értett egyet ezzel az állásponttal, így apósát megpróbálta megszégyeníteni a médiában, ő azonban továbbra is csökönyös maradt. A családtagok közötti civakodás hónapokig folytatódott, mígnem novemberben különös csomagot találtak az ajtó előtt, ami a fiú levágott vörös hajtincsét, az egyik fülét, valamint szerényebb váltságdíj követelésről szóló levelet tartalmazott. I. John Paul Getty fukarságát jellemzi, hogy még ennek az összegnek is csak kicsivel több mint felét volt hajlandó kifizetni, majd elintézte, hogy a pénz kifizetését jótékonysági adományként könyveljék el és így az átutalás során ne vonjanak le adót…
A legifjabb Getty végül jobb füle elvesztésével sikeresen megúszta, a csaknem tragikus véget ért emberrablást és visszatérhetett családjához, habár fogva tartása alatt szerzett traumái élete hátralévő idejében kísértették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor történelmi magazin
- Forró magyar őszök – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Holokauszt 1944-ben: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Páratlan párok: megjelent a Múlt-kor téli száma
- Horthy Miklós ingadozó trónkérdései
- Rákosi 1956 utáni ismeretlen levelei
- A Hunyadi-dinasztia tündöklése és bukása
- Kulisszatitkok az Egri csillagok forgatásáról
- A rettenet színháza - ítéletvégrehajtók a halálnüntetésről 18:09
- Kezdetben újságkihordóként dolgozott Jacky Kirby, az Amerika Kapitány megalkotója 15:05
- Saját készítésű páncéljában is elfogták a hírhedt ausztrál banditát, Ned Kelly-t 09:05
- Mindenkit elvarázsolt, ha énekelni kezdett Édith Piaf, a „kis veréb” tegnap
- Alois Alzheimer egész életét a segítségnyújtás elve vezérelte tegnap
- Amíg meg nem küldték unokája levágott fülét, nem fizetett váltságdíjat a Getty család feje tegnap
- Szokatlanul enyhe ítéletet kaptak a frankhamisítók tegnap
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról? 2024.12.18.