A város, amelyet a legenda szerint egy éjszaka alatt mindenki elhagyott
2017. június 29. 16:23
Az északnyugat-indiai Kuldhara első házai a 13. században épültek, az évszázadok során virágzó, gazdag város fejlődött belőle, ám a 19. század elején lakói, a paliwal brahminok máig ismeretlen okokból elhagyták a települést, szól a legenda, amely különleges magyarázatot fűz a távozásra.
Korábban
Kuldhara egy 84 településből álló, mai tudásunk szerint 861 x 261 méter alapterületű faluközösség legnagyobb városa volt. A mai Pali város közeléből bevándorló paliwal brahminok (a brahminok az indiai kasztrendszer legfelsőbb kasztjának tagjai) híresek voltak mezőgazdasági tudásukról, tehetséges és gyarapodó közösségeket alkottak, akik az öntözéses földművelés segítségével a sivatagos vidéken is kivételes ügyességgel szervezték meg mindennapi életüket. Sokan közülük kereskedtek, ám voltak közöttük korabeli „bankárok” is. Habár hét évszázada éltek ott (egy 1235-ös és egy 1238-as forrás is van egy-egy tehetősebb személy haláláról), egyik éjjel (legalábbis a legenda szerint) úgy döntöttek a lakosok, elhagyják otthonukat, nem csupán Kuldharában, hanem a faluközösség további 83 tagjában is. Máig nem tudjuk, mi lehetett e drasztikus lépés oka.
Az egyik magyarázat szerint a források és a Kakni folyó vízhozamának csökkenése eredményezte a gyors költözést, míg mások szerint a helyi hatalmasság, Salim Singh államminiszter elnyomása vezetett idáig, ugyanis a lakosok túl voltak adóztatva. A történet szerint a bürokrata el akarta venni a faluközösség legszebb lányát, aki az egyik település vezetőjének a gyermeke volt. Élve hatalmával nem sok választási lehetőséget biztosított az arának, és csupán egyetlen napot adott a családnak, hogy elfogadják a házassági ajánlatát. A 84 település vezetői közös tanácskozásba kezdtek, és a társuk iránti tisztelet jeléül, úgy döntöttek, hogy még azon a sötét éjjelen elhagyják szülőföldjüket. Egy 1899-es becslés szerint a 17-18. században közel 1500-1600 ember lakhatta a faluközösséget.
A legenda úgy folytatódik, hogy távozásuk során megátkozták egykori lakhelyüket, hogy soha többé ne legyen lakott és halál sújtsa azokat, akik ott maradtak, vagy később letelepednek. Aznap estétől kezdve a faluközösség épületei lakatlanok maradtak, és csendben várták, hogy szép lassan romok váljanak belőlük. A történet szerint bárki akarta újból benépesíteni a helyet, különleges, természetfeletti jelenségeket tapasztalt, ezért hamar elterjedt a hír, hogy Kuldhara és vidéke szellemvárossá vált. Valószínűleg ez az oka, amiért a város legnagyobb része máig érintetlen maradt. Hozzá kell tenni, hogy a 19. század végi statisztikák nem igazolják a legendát, ugyanis az 1890-es években is volt 37 lakója a faluközösségnek.
A szellemtörténet egy idő után minden bizonnyal a helyi hatóságok ügyes marketingstratégiájának részévé vált, így ma az elhagyott házakban, sötét lépcsőkön és a brahminok egykori műhelyeiben turisták százai keresik a természetfeletti világ nyomait. Ha pedig nem találták meg, még mindig vehetnek egy szuvenírt a közeli üzletben.
Az egykor fejlett közösség 410 épülete (a városfalon kívül még további kétszáz ház) ma is hűen mutatja be, milyenek voltak a kétszáz évvel ezelőtt ott élők mindennapjai. A város közepén az anyaistennő temploma áll, keleti oldalát a Kakni folyó mára már kiszáradt medre határolja, míg nyugaton egy fal húzódik, amelynek tövébe több tucatnyi, mára már főként romokban álló épületet húztak fel. A rádzsasztáni állami kormányzat terve az, hogy a sivatagos szellemvárost jól ismert és felkapott turisztikai célponttá fejlessze.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Mussolini
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Bukása után a németek feltétlen kiszolgálója lett a korábbi szövetséges, Benito Mussolini
- Szörnyű bosszút állt az olasz nép Mussolini rémuralmáért
- Folytatják a holokausztmúzeum építését az egykori Mussolini-villa közelében
- Merényletek sorát élte túl hihetetlen szerencsével Mussolini
- Az életébe került Mussolini vejének, hogy szembefordult apósával
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.