A magyar történelem rejtélyei – megjelent a Múlt-kor téli száma
2016. december 2. 11:41
Hol nyugszik Petőfi? Kik bombázták Kassát 1941-ben? Mit tudunk II. Lajos király halálának körülményeiről és földi maradványainak sorsáról? Egy valami biztos, a fenti kérdésekre máig nem tudnak megnyugtató választ adni a történészek. A Múlt-kor téli számában most a magyar történelem rejtélyes epizódjain túl olvashatnak még Párizsról, a bűn fővárosáról, Kádár János eltitkolt liezonjáról és egy elfeledett magyar sportlegendáról, Gillemot Ferencről is. A magazint december 2-tól 144 oldal extra tartalommal keresse az újságárusoknál.
Árpád-házi trónok harca. A magyar középkor bővelkedik rejtélyekben, ezeknek a zöme pedig elsősorban valamilyen furcsa vagy nehezen megmagyarázható halálesethez fűződik. Ezek az események többnyire az uralkodókkal vagy szűkebb értelemben vett rokonságukkal történtek. A korai magyar történelem forrásadottságai mellett gyakran csupán néhány sornyi információnk van a múltunkat olykor döntően befolyásoló halálesetekről. Ezért is nyílt tág tér a találgatásoknak és a spekulációknak.
Nem nyughatnak. A középkori Magyar Királyság koronázótemplomának romjai 1938 óta tekinthetők meg Székesfehérvár belvárosában, a romkertben. A látogatók zömének mégsem a koronázások fenséges pillanatai ötlenek eszébe, hanem az itt eltemetett királyok sírjainak végzetes sorsa. Mindezzel csupán emlékeztetni kívánjuk az olvasót az egykori templom dicsőségére, mielőtt a királyi sírok sorsáról és rejtélyeiről szólunk.
Kassai kérdőjelek. 1941. június 26-án 13 óra után bombatámadás érte Kassát, mintegy fél órával korábban pedig szovjet vadászgép támadt a Rahó és Körösmező között haladó vonatra. A bombázás hatására a Bárdossy László vezette kormány másnap bejelentette, hogy „Magyarország és a Szovjetunió között a hadiállapot beállott”, 28-án pedig a magyar légierő megtorló csapást mért szovjet területekre, és megindultak a szárazföldi egységek is. A Magyar Királyság belépett a második világháborúba. Ám vajon melyik nemzet bombája hullott Kassára?
A magyar történelem fent nevezett rejtélyes epizódjain túl olvashatnak még Petőfi Sándor haláláról, illetve II. Lajos magyar és cseh királyról. A Jagelló-házi uralkodó földi maradványainak sorsa közel fél évezrede áll a viták kereszttüzében.
Párizs, a bűn fővárosa. A francia fővárosban a XIX. század második felében szexuális forradalom zajlott le. Költők, írók, festők sorra döntötték meg a testiséggel kapcsolatos tabukat, és egyre több alkalommal helyezték az érzékiséget művészetük középpontjába. A francia fővárost elözönlötték a prostituáltak, akik a bordélyházak mellett már az utcán, a kávéházakban, a kocsmákban, az éttermekben és a masszázsszalonokban is árulták bájaikat. A gazdag külföldiek jelenléte mindennapossá vált, a leghíresebb luxusbordélyházat még királyi vendég is látogatta.
Kádár János és az ő Piroskája. „Végső soron azt nem tudom, hogy János miért volt ilyen tartózkodó, bátortalan. Miközben az életét bármikor feláldozta volna, a nők felé egy lépést sem tett. Azt azért biztosra veszem, hogy ha az ágyában véletlenül talált egy nőt, akkor azért teljesítette férfiúi kötelességét” – mesélte egy interjú alkalmával a 95 éves Döme Piroska, kinek Kádár Jánoshoz fűződő legendás szerelmi történetét a Magyar Televízió filmesítette meg 1974-ben.
A szabadság súlyos terhei. A második világháborús deportáltak felszabadulása és hazatérése a magyarországi holokauszt históriájának kevésbé feltárt területe. A túlélők beszámolóinak visszatérő eleme, hogy a magyar határokon belüli utazásuk során az ingyenesen kiadott vasúti jegy hiányában a deportáltakat leszállították a szerelvényekről. „Így történt. A vonat üresen közlekedett és mi felszálltunk. A kalauz nagy robajjal közeledett: – Kérem a jegyeket! – Mi deportáltak vagyunk – mondja egyikünk. – Na, és akkor már nem kell jegyet váltani? – csattant a hangja pesties kötekedéssel, elővettem a nénitől kapott 20 pengőt, megváltottam a jegyeket – és abban a pillanatban éreztem teljes bizonyossággal, hogy itthon vagyunk.”
Menázsi a Nagy Háborúban. Az élelmezési utasítás szerint a katonáknak teljes, szabványos vagy tartalék adag járt. A tartalék adagot 200 g kétszersült, 200 g húskonzerv, 30 g só, két 46 g-os kávékonzerv és 18 g dohány alkotta. Szükséghelyzetben biztosította az életben maradást, csak parancsra fogyaszthatták el. A tiszteknek minden porcióhoz 5 db szivar vagy 25 db cigaretta volt az illetménye. De vajon mit tett a magyar baka, amikor nem került étel az ebédlőasztalra?
A Múlt-kor téli számában olvashatnak még Angkorvat csodáiról, a méltatlanul elfeledett Gillemot Ferencről, a spártai krüpteia értelmezéseiről, Közép-Afrika kegyetlen "császáráról", Goldmark Péter Károlyról, régi Magyar szakácskönyvek rejtélyeiről és Thomas Mann mindennapjairól is.
Az építészet kedvelőit ezúttal a tóalmási Wahrmann–Andrássy-kastélyban látjuk vendégül, a képzőművészet szerelmeseival pedig Watteau utolsó festményének tikait fejtjük meg.
A magazin +144 oldal tartalommal, szerencsejáték-történeti kalauzzal és Budavár-melléklettel december 2-től kapható az újságárusoknál.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Múlt-kor magazin 2018. különszám
- Hitler és a nők
- Tamáska Mária az "Öreg" árnyékában
- Magyar deportáltak felszabadulása és hazatérése
- Petőfi halála és a túlélés költői
- Kádár János és az ő Piroskája
- A Nagy Háború osztrák–magyar tábori bordélyai
- Vágy és vezeklés
- Rákosi Mátyás 15 évig tartó „gyógykezelése”
- Az elveszett csejtei "Vérgrófnő"
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap