2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A kinyíló zárt világ: a megújult Ludovika

2020. július 13. 15:21 Kulcsár Ádám

A Ludovika nevezetes diákjai

Az Akadémia fennállásának több mint hét évtizede alatt több ezer diák fordult meg a nagy múltú épület falai között. Itt tanult például Maléter Pál, az 1956-os honvédelmi miniszter, Piller György kétszeres olimpiai bajnok vívó, Aggházy Kamil, a Hadtörténeti Múzeum alapítója, de Fráter Loránd országgyűlési képviselő és dalszerző is.

A Ludovika padjait koptatta Stromfeld Aurél, az 1919-es felvidéki hadjárat vezetője, Tóth Zoltán történész és Kiss Lajos nyelvész is. Az Akadémia híres diákja volt még továbbá Dálnoki Miklós Béla, az ideiglenes nemzeti kormány miniszterelnöke, az 1945-ben mindössze 22 évesen elhunyt Vitéz Málnássy Ferenc repülő hadnagy és Rodriguez Endre filmrendező is.

Új városrész születik

70 ezer négyzetméter területű, teljesen új épület épült, amely négy Szent Péter-bazilikának felel meg, és annyi acélt használtak fel, amennyiből egy teljesen új Lánchidat lehetne építeni. A több mint 300 ezer négyzetméteres munkafelületen történő, ötéves építkezési időszak 10 ezer embernek adott új munkát.

A kormány 2012 májusában döntött a Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia történelmi épületegyüttesének újjáépítéséről, és az új, XXI. századi igényeket is kielégítő Ludovika Campus megvalósításáról. Az Üllői út, Orczy út, Diószeghy Sámuel utca, Korányi Sándor utca által határolt terület rekonstrukciója 2018 tavaszára fejeződött be. A jól átgondolt, minőségi fejlesztés után rá sem lehet ismerni a környékre.

A diákokat várja a modern egyetemi könyvtár, az elméleti és gyakorlati képzés épületei, a kollégiumok, az egyetemi lőtér, az 1300 fős sportcsarnok, a rekonstruált lovarda, a 25 méteres, 8 sávos versenymedencével rendelkező uszoda, vívóterem és megannyi sportpálya. Külön kiemelendő a 4 ezer fő befogadására alkalmas, fordított Z formájú, látványos Oktatási Központ, amelynek tetején 1300 négyzetméteres tetőterasz nyújt a diákoknak kikapcsolódási lehetőséget.

Az egyetemi polgárok mellett a helyiek is rengeteget profitálhatnak a fejlesztésből, ugyanis az egyetemi létesítménnyel egy nyitott park is járt. Belső-Pest legnagyobb közparkját, az Orczy-kertet is felújították. Bárki által szabadon használható játszóterek, csúszdás-akadálypályás torony, futball-, streetball- és görkorcsolyapályák, futókör, fitneszpark, pihenőterek és sétányok várják a kikapcsolódni vágyókat.

Újra használható a csónakázótó, amely már korántsem hasonlít a Csinibaba című filmben látott, elhanyagolt elődjére. Az átfogó városfejlesztés során a korábbinál jóval rendezettebb és modernebb kert jött létre, ráadásul úgy, hogy a zöld terület nem csökkent. Józsefváros élhetőbb és otthonosabb lett.

A cikk a Budapesti Fejlesztési Központ Nonprofit Zrt. támogatásával valósult meg.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár