A járványok többször is fordítottak a brit királyi család sorsán
2020. március 31. 21:16 Múlt-kor
Károly walesi hercegről, a brit trón várományosáról a múlt héten jelentette be hivatala, hogy pozitív lett koronavírus-tesztjének eredménye, és enyhe tünetekkel önkéntes karanténba vonult a skóciai Balmoral királyi birtokon feleségével, Kamilla cornwalli hercegnével, akinek azonban negatív lett a tesztje. Habár Károly az első brit királyi családtag, aki a jelenlegi világjárványban megfertőződött, korántsem ő az első a történelemben, akit közvetlenül is érint egy ilyen betegséghullám. A 14. századi fekete haláltól a 20. századi spanyolnátháig, a betegségek nem válogatnak. A család tagjai közül többeket elvittek, másokat életben hagytak a nagy járványok, gyakran közvetlen hatást gyakorolva a történelem menetére.
Korábban
A pestis
Az emberiség történetének egyik legpusztítóbb ragályos betegsége, a bubópestis olyan bakteriális fertőzés, amely állatról emberre képes terjedni.
Habár több alkalommal is okozott világjárványt Kr. u. 542 óta, a leghíresebb és legtöbb áldozatot követelő járvány 1334-ben tört ki, Európában és Ázsiában akár 25 millió emberrel is végezve a következő évek során. A kíméletlenül terjedő betegség az angol királyi családot sem kímélte.
Az 1327-ben királlyá koronázott III. Eduárd volt az első, akitől családtagot ragadott el a fekete halál. 1348-ban 14 éves lánya, Johanna útra kelt, hogy feleségül menjen Kasztíliai Péterhez (a későbbi I. Péter kasztíliai és leóni király), azonban az utazás során elkapta a betegséget, és bele is halt.
Péter apja, XI. Alfonz király két évvel később maga is a pestis áldozata lett, miközben Gibraltárt kísérelte meg visszafoglalni a móroktól.
A bubópestis azonban Nagy-Britanniába is eljutott – csaknem 50 évvel később, 1394-ben III. Eduárd egyik unokája, II. Richárd király feleségét, Bohémiai Annát veszítette el a betegségben.
A gyengédségéről ismert Annát a nép „a jó Anna királyné” néven emlegette, és férje is annyira szerette, hogy elrendelte halálának helye, a Sheen-palota lerombolását.
Nemrégiben arra utaló bizonyítékok is előkerültek, hogy a pestis ismét lecsapott a királyi családra egy évszázaddal ezt követően. 1492-ben Woodville Erzsébet – IV. Eduárd felesége és VIII. Henrik nagyanyja – temetése meglepően kevés pompával zajlott. Mindössze öten kísérték utolsó útjára, és mindenfajta szertartás nélkül helyezték örök nyugalomra.
2019-ben előkerült egy 500 éves levél a brit Nemzeti Levéltárból (National Archives), amely a pestist jelölte meg Erzsébet halálának okaként. Ez megmagyarázná mind a szűkös temetést, mind azt a betegségektől való rettegést, amely az unoka, VIII. Henrik egész életét végigkísérte.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap