A „bozontos Pán Péterek” egy csapásra meghódították az Egyesült Államokat
2022. február 7. 15:05 MTI
58 éve, 1964. február 7-én szállt le a Beatles tagjait első tengerentúli turnéjukra szállító repülőgép New Yorkban. A John F. Kennedy elnök halálát gyászoló Amerikában már ismerték az angol együttest, de a média nagyobb része még kétkedve és lekicsinyelve fogadta őket. A négy gombafejű aztán február 9-én a legnézettebb amerikai tévéműsorban, az Ed Sullivan Showban fellépve meghódította az Újvilágot, az adásnak kiugróan magas, 73 milliós nézettsége volt. A Beatles után számtalan angol együttes aratott elsöprő sikert Amerikában, a hatvanas évek második felét ezért nevezik a „brit invázió” korszakának.
Korábban
Nagy-Britanniában már több mint egy éve tombolt a Beatlemánia, mire az együttes muzsikája felkeltette az amerikaiak érdeklődését.
A hatvanas évek elejére az amerikai rock and roll veszített fényéből: Buddy Holly halott volt, Little Richard prédikátornak állt, Jerry Lee Lewis és Chuck Berry magánéleti botrányai miatt feketelistára került, Elvis Presley Hollywoodban forgatott.
Az űrbe robbant be az elegáns, a rock gyökereiből merítő, de teljesen új hangzású Beatles, akikről a Rolling Stones menedzsere, Andrew Loog Oldham azt nyilatkozta: „A zaj, amit kreáltak, a jövő zenéje volt.”
A Beatles tagjai Ed Sullivannel
Az amerikai sajtó kezdetben tudomást sem vett az Angliát lázba hozó négy gombafejűről, és később sem kímélték őket: a Newsweek és a Time bosszantó újdonságnak, bozontos Pán Pétereknek nevezte a fiúkat, a Beatlemániát pedig Angliát megbénító „fertőzésnek” minősítették.
A Beatles lemezeit kiadó EMI tulajdonában álló amerikai Capitol Records nem volt hajlandó kiadni az együttes lemezeit, mert igazgatója úgy vélte: az amatőr, érdektelen, brit kuriózum nem felel meg az amerikai ízlésnek.
Amikor a Beatles 1963. november 4-én már az angol királyi család jelenlétében lépett fel, menedzserük, Brian Epstein elérkezettnek látta az időt Amerika bevételére.
Nyélbe ütött egy New York-i találkozót Ed Sullivannel, a tengerentúli showműsorok királyával, aki pontosan tudta, ki is a Beatles és módfelett elcsodálkozott, hogy Epstein két fellépésért, valamint egy később adásba kerülő televíziós felvételért csak 10 ezer dollárt kért. (Egy évvel korábban ugyanezért Elvis Presleynek 50 ezer dollárt fizetett.)
A Beatles rajongói extázisban fogadják kedvenceiket
Amerika ekkor élte át történelmének egyik legnagyobb traumáját: 1963. november 22-én meggyilkolták a rendkívül népszerű John F. Kennedyt, akinek halálával veszni látszott a változás reménye. (A sors fintora, hogy ugyanezen a napon jelent meg Angliában a Beatles második stúdióalbuma, a With the Beatles.)
A dallasi merénylet után néhány héttel a Beatles zenéjének megítélése változni kezdett, a CBS televízió híradójában hosszú, pozitív kicsengésű riportot adtak le róluk.
A Capitol Records is felébredt csipkerózsika-álmából és december végén lóhalálában piacra dobta a Beatles első amerikai kislemezét. Az I Want to Hold Your Hand három nap alatt negyedmillió példányban kelt el, s 1964. február 1-jén már vezette a Billboard listáját.
A veszteségét feldolgozó, sokkos állapotba került Amerikában megszólalt egy dal, amely szeretetet, örömet és vigasztalást nyújtott, a szám első méltatója Bob Dylan volt. 1964 januárjában megjelent a With the Beatles amerikai verziója, a Meet the Beatles! is, amely február 15-én került az albumlista élére.
A Beatlemánia Amerikába is megérkezett
Amikor a Beatles Londonból induló gépe 1964. február 7-én egyre feljebb emelkedett, John Lennon egyre csendesebb lett és Paul McCartney sem találta a szavakat. Epstein és McCartney ugyanis arra fogadtak, hogy sikerült bevenniük Amerikát, Lennon, George Harrison és Ringo Starr azonban kételkedett ebben.
Földet érve hatalmas tömeg várta őket, az még a rajongók ostromához hozzászokott fiúkat is meglepte, hogy négyezer fiatal sikoltozott az üvegablakok mögött és a terminál tetején fürtökben lógva.
A közvetlenül megérkezésük után, a repülőtéren rendezett sajtótájékoztatóra sok riporter azzal a nem titkolt szándékkal érkezett, hogy „megtáncoltassa” az angol vendégeket, de csalódniuk kellett, a négy gombafejű szellemessége és közvetlensége mindenkit levett a lábáról.
A zenekar tagjai Cassius Clay (későbbi nevén Muhammad Ali) ökölvívóval annak edzőtáborában
A Beatles február 9-én és 16-án lépett fel az Ed Sullivan Showban, az első adás addig példa nélküli, 73 milliós nézetséget hozott. A Beatles még háromszor tért vissza diadalmasan az Egyesült Államokba, 1964 augusztusában, majd 1965-ben és 1966-ban.
Az első turné új korszak kezdetét jelentette az akkori fiatal generáció számára: a Beatles a közös öröm lehetőségét ígérte, s azt üzente, kezedbe veheted a saját életedet és a jövődet.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

nőtörténet
- Titokzatosan élt, de korántsem volt szadista szörnyeteg Báthory Erzsébet
- Anglia vagy a halál! Az első nő, aki átúszta a La Manche csatornát
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Bécsben azt gondolták, hogy lázadókat nevelnek Brunszvik Teréz óvodáiban
- Hogyan lett politikusfeleségből egy nemzet bálványa Eva Perón?
- Rabszolgából Hajnalcsillag: Sass Flóra, Afrika felfedezőnője
- Az utolérhetetlen államférfi árnyékában: Winston Churchill lányai
- Utolsó rekordkísérlete során veszett nyoma Amelia Earhartnak
- Életében és halála után is csodatételekkel védte a lengyeleket Szent Kinga
- Titokzatosan élt, de korántsem volt szadista szörnyeteg Báthory Erzsébet tegnap
- Megírta a magyar balsors bibliáját és a világról is tűpontos látleletet adott Bibó István tegnap
- Véletlenek sorozatával indult a belügy által is megfigyelt Cseh Tamás karrierje tegnap
- India és Mezopotámia civilizációit kötötték össze Kelet-Irán titokzatos városai tegnap
- Gyilkos Colt és bizarr párbaj: két izgalmas történet a forgótáras pisztolyok őskorából 2022.08.06.
- Tragédiával végződött az Északi-sark meghódítására indult svéd hőlégballonos expedíció 2022.08.06.
- Anglia vagy a halál! Az első nő, aki átúszta a La Manche csatornát 2022.08.06.
- Atomcsapás a világbéke hamis illúziójáért – Hirosima megsemmisülése 2022.08.06.