2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A 19. századi amerikaiak a vámpírokat okolták a tuberkulózisért

2019. október 29. 16:03 Múlt-kor

Egy ismeretlen ír regényíró világsikere

Valószínű, hogy Bram Stoker 1897-es regényét, a Drakulát is legalább részben a 19. századi amerikai vámpírpánik ihlette.

A regény címét adó több száz éves élőhalott vérszívó többször férkőzik közel kiszemelt áldozataihoz, vérükből táplálkozva egyre jobban legyengítve őket, mígnem haláluk után maguk is vámpírrá változnak. További közös pont, hogy az élők véréből való táplálkozást követően Drakula is megfiatalodni látszik.

Új-Anglia vámpírjai egy fontos dologban azonban különböztek Stoker karakterétől: az itteni emberek hite szerint a természetellenesen épen maradt holttestek (az esetek többségében) nem hagyták el fizikailag sírjukat, sokkal inkább a holttestet megszálló gonosz szellem táplálkozott az élők életerejéből, és tartotta „frissen” a földben nyugvó halottat.

A szellem áldozatai azért az elhunyt családja köréből kerültek ki, mert velük volt erős az illető spirituális kapcsolata.

A vámpírgyanús holtak exhumálásának szokása nagy valószínűséggel a német területekről, vagy Európa még keletebbi részeiről érkező bevándorlók, vélhetően magukat gyógyítóként aposztrofáló kuruzslók révén érkezett Új-Angliába.

Egyes kutatók szerint már a függetlenségi háború (1775-1783) idején a brit koronát szolgáló hesseni zsoldosok magukkal hozhatták a térségbe.

Egy, a connecticuti Wilmington helyi hírlapjának szerkesztőségéhez 1784-ben írt levélben egy városi hivatalnok emel panaszt egy külföldi „sarlatán” ellen. Az illető a levélíró szerint széles körben terjeszti a tuberkulózisban elhunytakkal kapcsolatos rituálék szükségességét, és tanácsára egy férfi már két halott gyermekét is exhumálta.

A kutatás jelenlegi állása szerint mintegy 80 dokumentálható esetben történt a tuberkulózishoz társított hiedelmekből eredő exhumálás Új-Angliában, a szokás legalább 1784-től kitartott egészen 1892-ig.

A fennmaradt források szerint a 19. század során a szokás ráadásul nem csupán elterjedtté, de elfogadottá is vált, nem csupán a lakosság, de gyakran a települések vezetősége, és több esetben még az egyház képviselőinek körében is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vámpírábrázolás a késő 19. századból (kép forrása: hekint.org)„Napozószoba” egy tuberkulózisszanatóriumban az Ohio állambeli Daytonban, valamikor 1910 és 1920 között. Habár a betegség hatékony kezelése csak fokozatosan alakult ki, az alaptalan hiedelmek hamar kikoptak a köztudatból a tudománynak köszönhetően. (kép forrása: medicalxpress.com / Library of Congress)Exhumálás puskalövéssel a Balkán-félszigeten, 18. század (kép forrása: sigalmuseum.org)A tuberkulózisos beteg haláltusája Cristóbal Rojas venezuelai festő 1886-os alkotásán (kép forrása: Wikimedia Commons)Bram Stoker (kép forrása: biography.com)
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár