Kalózok, korrupció, kincsek - mi mindent rejt a vatikáni levéltár?
2014. október 9. 14:54
Korábban
Kalóztámadás
A São Vicente legénységének a küldetése az volt, hogy az elhunyt püspök javait épségben a franciaországi Avignonba, VI. Ince pápa székhelyére szállítsa (a pápák avignoni "fogsága" idején járunk). A hajó Cartagena (a mai Spanyolország délkeleti részén) közelében járt, amikor tucatnyi főből álló legénységét két kalózhajó támadta meg. Az egyiket - mint utóbb kiderült - egy bizonyos Antonio "Botafoc" (mellékneve "tűzrobbanást" jelent, valós nevét nem ismerjük), a másikat pedig Martin Yanes kormányozta.
A kalózok állig fel voltak fegyverkezve, a feljegyzések szerint nem csupán tőrök és pikák álltak a rendelkezésükre, hanem legalább hét, kisebbfajta katapult is, amelyek 20-23 centiméteres kőgolyókat is ki tudtak lőni, kettő közülük pedig dárdavetőként is funkcionált. Az elsöprő tűzerő ellenében a São Vicente legénységének nem volt más választása, mint átadni a kincseket. Yanes hajója el tudott menekülni, Botafoc gályája azonban a franciaországi Aigues-Mortes városa közelében zátonyra futott. A szerencsétlenül járt legénységet a francia helyőrség bírósági tárgyalás nélkül felakasztotta, a hajó felszerelését pedig elkobozta. Botafoc és néhány tiszt életét azonban megkímélték, s egy tömlöcben várták az ítéletet.
Egy 14. században használt gálya modellje
A történet szerint a kalózkapitány, miután letétbe helyezte az aranyakat a torinói püspöknél, aki történetesen a közeli montpellier-i rezidenciáján tartózkodott, megadta magát Aigues-Mortes kapitányának, aki az avignoni pápai kúria igazságszolgáltatására bízta a kalózokat.
Mielőtt a hatóságok biztosítani tudták volna a zátonyra futott hajó környékét, az élelmes halászok már több tucat aranyat eltulajdonítottak onnan. 1357. február 11-én Jean des Baumes, a helyi igazságszolgáltatás vezetője leltárba vette a megmaradt értékeket. "Eltekintve a hajó vitorlájától, kötélzetétől, evezőitől, valamint fegyverzetétől a leltárban nagy mennyiségű ruhadarab, valamint vallási könyvek, illetve miseruhák is helyet kaptak" - mondták a megjelenő könyv szerkesztői. Az ily módon visszafoglalt javak végül eljutottak a pápához, aki reprezentatív ajándékként főként uralkodóknak adta a kincseket, ám az is megesett, hogy ebből kapták a katonák, valamint az udvaroncok a fizetségüket.
Botafoc a források szerint pápai közbenjárásra végül megmenekült a hóhér kötelétől, azonban a második kalózhajót egyik dokumentum sem említi, Yanes legénységének minden bizonnyal sikerült elmenekülnie a hatalmas vagyonnal.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap