2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Lemerülnek az 1564-ben elsüllyedt "átkozott" hajóhoz

2014. július 15. 08:58

Egy expedíció keretében svéd régészek feltérképezik a Mars nevű, svéd hajó roncsát, amely 1564-ben egy tengeri ütközet során süllyedt a Balti-tenger fenekére. A hajóról az a szóbeszéd járta, hogy átok ül rajta, ugyanis 130 hajóágyújának zömét beolvasztott templomi harangokból öntötték.

"Ez egy egyedülálló hajó, valószínűleg kora legnagyobb tengeri járműje volt. Egy tengeri harc közben kigyulladt, majd rövid idővel később gyakorlatilag felrobbant a hajótest, s pillanatok alatt elsüllyedt a habokban a balti-tengeri Öland szigetétől mintegy 12 tengeri mérföldre délkeletre. Projektünk célja, hogy feltérképezzük a tengeri csatatér pontos helyét, lokalizáljuk a hajóroncs pozícióját, valamint átvizsgáljuk a 2011-ben felfedezett hajót - mondta Johan Rönnby, a svédországi Södertörn Egyetem búvárrégésze a FoxNewsnak adott interjújában, amelyben "The Maritime Battlefield of Mars (1964)" nevű expedíciós programjáról beszélt, amely nemrégiben nyerte el a National Geographic támogatását.

A svéd flotta kötelékébe tartozó Mars (másik nevén Makalös, jelentése: páratlan, meghökkentő) 1563-1564-ben épült, és XIV. Erik svéd király (1560-1568) zászlóshajójaként szolgált. A 48 méter hosszúságú tengerjáró 130 (más források szerint 107) ágyúval volt felszerelve, a 16. század egyik legnagyobb hadihajója volt, még a híres svéd, Vasa nevű hajónál is nagyobb méretekkel büszkélkedhetett.

A római hadistenről elnevezett svéd hajó

1564-ben a dán király, valamint Lübeck német város flottájával való igen véres harc közben, az ún. északi hétéves háború első ölandi csatája során kigyulladt, majd a felhalmozott lőporkészletei felrobbantak, ami a hajó gyors elsüllyedéséhez vezetett. A Marsról az a szóbeszéd járta, hogy átok ül rajta, ugyanis 130 hajóágyújának zömét beolvasztott templomi harangokból öntötték.

Rönnby abban reménykedik, hogy a sós víz, valamint a Balti-tenger a leletek megőrzése szempontjából igen kedvező adottságai miatt a hajóroncs jó állapotban maradhatott fenn. "A hideg és a tenger sötét vize kiválóan alkalmas a konzerválásra, így minden esély megvan arra, hogy a lemerülő búvárjaink a Marsot is viszonylag épségben találják" - nyilatkozta.

XIV. Erik svéd király

A Richard Lundgren vezette búvárcsapat 2011. augusztus 19-én jelentette be, hogy egy hajóroncsot fedeztek fel az Öland szigettől mintegy 18,5 kilométerre délkeletre, a kutatók - bár akkor még nem volt módjuk átvizsgálni a hajótestet - úgy vélték, a Marsra bukkantak. Ugyanazon év novemberében egy egyedi tervezésű hajóágyú révén bizonyosodott be, hogy valóban a svéd hajót fedezték fel.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár