Elégették a Santa Mariát?
2014. június 16. 08:05
Partra vontatták, majd elégették Kolumbusz Kristóf zászlóshajóját, a Santa Mariát - állítja egy kutató, aki szerint így teljességgel kizárt, hogy Haiti mellett, a tenger fenekén lenne a világhírű karakk.
Korábban
Ahogy arról a Múlt-kor is beszámolt, szakértők májusban jelentették be, hogy minden bizonnyal Kolumbusz Kristóf expedíciójának vezérhajója, a Santa Maria maradványait sikerült azonosítani Haiti mellett. A roncs - amit egy évtizeddel ezelőtt találtak meg és fényképeztek le - egy korallzátony közelében fekszik 3-5 méter mélyen a tengerben.
Kétkedéssel fogadta a kutatás eredményeit Manuel Rosa. A portugál-amerikai kutató mintegy két évtizede próbál a hajóroncs nyomára lelni, s most azt állítja, tudja, mi lett a három árbocos karakk sorsa. A szakember úgy véli, a hajót szándékosan húzták a partra Caracolnál, majd 1493. január 2-án ágyúgolyókkal lövették szét és végül meggyújtották.
Rosa szerint Kolumbusznak három oka lehetett erre: egyfelől a hajó hátrahagyott legénysége így nem követhette a hazatérő Kolumbuszt, másrészt a spanyol korona arra kényszerült, hogy erősítést küldjön az expedíciónak, továbbá mert a felfedező kockázatosnak ítélte meg azt, hogy a Santa Mariával kelljen a veszélyes téli vizeken visszamennie.
A leírások szerint 17,7 méter hosszú, több mint 100 tonnás Santa Mariát a 15. század második felében építették Spanyolország északi részén, kapitánya és tulajdonosa Juan de la Cosa volt. Kolumbusz 1492-ben bérelte ki és indult útnak vele Dél-Spanyolországból, hogy új nyugati útvonalat keressen Ázsiába.
Harminchét nappal később elérte a Bahama-szigeteket, ám tíz héttel később a Santa Maria - Kolumbusszal a fedélzetén - zátonyra futott Haiti északi partjainál, és a legénység elhagyta a hajót. Ezután Kolumbusz elkezdte megépíttetni első erődjét egy közeli faluban, majd egy héttel később, embereinek egy részét hátrahagyva, két megmaradt hajóján visszaindult Spanyolországba, hogy jelentést tegyen királyi pártfogóinak felfedezéséről, amelyről úgy vélte, hogy egy Ázsiába vezető új nyugati útvonal.
"Azzal, hogy hajóját hátrahagyta, bármilyen hazugságot közölhetett Izabella királynő udvarával, úgy, hogy közben nem keveredett ellentmondásba a királyi felügyelőkkel" - fejtette ki Rosa, aki abszurdnak nevezte a legutóbbi felfedezést. "Aki a tenger mélyén keresi a Santa Mariát, nem érti Kolumbusz hajónaplóját, sem pedig fortélyát, és csak az idejét vesztegeti (a kutatással), mivel a hajót a partra vontatták, darabjait pedig a bennszülöttek égették el" - szögezte le a kutató, aki elméletét a Columbus-The Untold Story című könyvében fejtette ki.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap