Lelkes régiséggyűjtő volt az ősi mexikói kultúra
2013. július 16. 08:32
Építési munkálatok során Kelet-Mexikóban egy ősi település nyomaira bukkantak, amelyek között 30 csontvázat és egy romos piramist is felfedeztek. A szakértők úgy vélik, hogy akár kétezer évesek is lehetnek a leletek. A lakók a régészek szerint szívesen gyűjtögettek őskori leleteket, például a számos ősmaradvány között az 1,6 millió évvel ezelőtt kihalt Megalodon cápa fosszilizált fogait is megtalálták.
Korábban
A Veracruztól délkeletre lévő Jaltipan városában fellelt sírokban a régészek agyagfigurákat, jádekőből készült gyöngyöket, tükröket és állati maradványokat is találtak, közölte a mexikói Nemzeti Antropológiai és Történeti Intézet (INAH).
A kutatók úgy vélik, hogy a települést valamikor az i. sz. 1. század környékén kezdték benépesíteni, s a 6-7. századig lakták, azonban lakóiról vajmi keveset tudtunk mindezidáig. A szakértők a maradványokat elemzéseknek fogják alávetni, s azt remélik, hogy többet tudhatnak meg a városlakókról, illetve arról, hogy kultúrájukban milyen szerepet töltött be a temetkezés.
Folynak az ásatások
„Még csak most leltünk rá a maradványokra, eddig csak annyit tudunk, hogy a 30 csontvázból kettő csecsemőé lehetett” – magyarázta Alfredo Delgado, a kutatásban résztvevő régész. A holttestek mellett szarvasagancsot, kutya-, prérifarkas-, szarvas-, hal- és madárcsontokat találtak a tudósok, akik szerint az állatok az elhunytak túlvilági társai lelhettek.
A régészek arra is bizonyítékokat találtak, hogy a terület lakói szívesen gyűjtögettek őskori leleteket, például a számos ősmaradvány között az 1,6 millió évvel ezelőtt kihalt, óriási méretű Megalodon cápa (Carcharodon megalodon) fosszilizált fogait is megtalálták. A Megalodon egyébként a fehércápa közeli rokona, s valószínűleg a valaha létezett legnagyobb ragadozó hal volt.
Egy Megalodon megkövesült foga
A helyszínen talált tárgyak több kultúrához tartoztak. „Az elemzések után már pontosabban fogjuk látni, hogy a helyszínen élők több kultúra tagjai voltak-e – ahogyan a leletek is mutatják –, vagy azonos törzsből származhattak, s a kereskedelem révén került egy helyre a sokféle tárgy” – fejtegette Delgado.
A kutatók egy piramist is találtak, amely a sírhelyek melletti domboldalon magasodott egykoron. A kőlapokból épült, 12 méter magas építmény sokak szerint a maja stílushoz hasonló, néhány régész pedig El Tajín prehispán város titokzatos lakóinak stílusjegyeit vélte felfedezni a romon. A szakértők szerint a most feltárás alatt álló helyszínen álló épület stílusjegyeit tekintve a Los Tuxtlasban vagy Sierra de Santa Martában fellelt romokhoz illeszkedik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap