Sokat szívtak a chilei múmiák
2013. július 4. 18:43
Évszázadokon át, az eddig hittnél sokkal tovább szívtak dohányt a chilei San Pedro de Atacama településén élő őslakosok – erről árulkodnak azok a múmiák, akiknek a hajában nikotint azonosítottak a kutatók.
Korábban
A kutatásból kiderült, hogy a chilei San Pedro de Atacama településén i.e. 100 és i.sz. 1450 között vagyonra és társadalmi rangra való tekintet nélkül mindenki fogyasztott dohányt. A Journal of Archaeological Science októberi, megjelenés előtt álló számának tanulmánya egyúttal megcáfolja azt az elméletet, hogy a város lakosai csak egy rövid ideig éltek volna eme szokásukkal, mielőtt áttértek a hallucinogén szerekre
„Korábban úgy gondolták, hogy 400 körül a San Pedro de Atacamában élők pipáztak, majd fokozatosan tértek át a dimetil-triptaminra (DMT)” – nyilatkozta a Livescience tudományos hírportálnak Hermann Niemeyer, a santiagoi Chilei Egyetem szerves kémiával foglalkozó kutatója. „Most azt látjuk, hogy az elmélet nem állja meg a helyét” – fűzte hozzá.
A dohányzás és a pszichedelikus szerek használata mélyen gyökerező jelenség volt a prehispán közösségek körében. A hallucinogén anyagokat főleg a sámánok használták, pszichoaktív összetevőként az istenekkel és egyéb szellemekkel való kapcsolattartásra, de alacsonyabb koncentrátumban gyógyító célt szolgáltak, sőt alvászavarra is jó volt.
Niemeyer és kollégái arra keresték a választ, hogy az évek során miként alakult a hallucinogén szerek használata San Pedro de Atacamán. Összesen 56 múmia haját vizsgálták meg; a földi maradványok természetes úton mumifikálódtak, a magas hőmérséklet, a föld magas sótartalma és a nagy szárazság miatt jó állapotban maradtak meg az Atacama-sivatag homokjában.
A múmiák mellé a legkülönfélébb tárgyakat temették: fegyvereket, ékszereket, kerámia tárgyakat, szöveteket, vázákat és fémet, valamint a "káros" szokásaikhoz való felszereléseket, így például mozsárt, pipát és tálkákat. A szakemberek összesen 35 hajmintában azonosítottak nikotint, ami teljesen váratlanul érte őket. A régészet eddigi eredményei szerint a pipákat i.sz. 400 körül kezdte felváltani a tubákoláshoz használt tál; a csapat nem talált triptamin maradványokat a hajmintákban, bár ez nem jelenti azt, hogy nem éltek volna a szerrel. "Ha dimetil-triptamint inhalálunk, a testünk még azelőtt elpusztítja a drogot, hogy az a hajmirigyekbe kerülne" – magyarázta Niemeyer.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap