70 éve zajlott az elfelejtett csata
2013. május 14. 21:44
Az aleut-szigeteki csata az Alaszkához tartozó Attu és Kiska szigetein zajlott a második világháború idején, 1942. június 6. és 1943. augusztus 15. között. Attu és Kiska megszállásával Japán hatalmas csapást mért az amerikai morálra, mivel az 1812-es brit-amerikai háború óta nem lépett ellenséges haderő az Egyesült Államok földjére. A japán hadművelet stratégiai célja az lett volna, hogy megossza az amerikaiak figyelmét a midway-i csata kezdetekor, esetleg hogy az Egyesült Államok ne az Aleut-szigeteken keresztül igázza le Japánt. Az elfelejtett csataként is emlegetett ütközet volt az utolsó olyan csata, amit az Egyesült Államok területén szuverén nemzetek vívtak egymással.
Korábban
1942. június 7-én, pontosan hat hónappal a Pearl Harbor-i japán támadás után, a japán északi hadsereg leigázta és okkupálta Attut, az Aleut-szigetek legnyugatibb pontján található vulkanikus szigetet, egy nappal korábban pedig a 300 kilométerre levő Kiskát. Az amerikai hadsereget sokkolta az a tény, hogy Japán képes megszállás alatt tartani egy, az Egyesült Államokhoz tartozó területet (a szigetlánc 1867, azaz Alaszka megvásárlása óta állt amerikai fennhatóság alatt), miközben néhányan már attól tartottak, hogy Attu és Kiska lerohanása csak az első lépés volt, s Japán már Alaszka megtámadását készíti elő.
A történészek döntő többsége úgy látja, hogy Tokió ezzel az amerikai csendes-óceáni flotta erejét kívánta lekötni a Midway-szigetekért folyó harcok során. Bár Washingtont nyilvánvalóan felbőszítette a területe ellen intézett újabb japán támadás, az európai háborúra, azaz a náci Németország elleni szövetséges támadásra készülő hadvezetés eleinte feltűnően kevés figyelmet szentelt az Attun kiépülő japán helyőrségeknek. 1942 augusztusában az USA ugyan létrehozott egy légibázist Adak szigetén, de Kiska bombázására csak szórványosan került sor.
Minden megváltozott 1943. március 26. után, amikor a Komandorski-szigeteki (Bering-tenger) csatát követően az amerikai haditengerészetnek sikerült megtisztítania a tengeri útvonalakat és megkezdhette az attu-i japán helyőrségek elleni támadását. A műveletet megnehezítette, hogy nem álltak rendelkezésre partraszállóhajók – a part terepviszonyai egyébként is jelentősen megnehezítették a partraszállást –, és a rendkívül rossz időjárást is elviselni képes felszerelés. Mivel az attu-i japán parancsnok, Jamaszaki Jaszujo (1891-1943) ezredes csapatait a sziget magasan fekvő részeire vezényelte, a 11 ezer fővel partraszálló amerikai seregtest eleinte alig találkozott ellenállással.
Az egyéves ott-tartózkodásuk alatt a japán katonáknak sikerült akklimatizálódnuk Attu hirtelen változó, szeszélyes időjárási körülményeihez. A partraszálló amerikai tengerészgyalogosok azonban kezdetben alig tudtak megbirkózni az állandó köddel, esővel és hóval, felszerelésük hiányos volt, ráadásul felkészületlenül, pár napos ütközetre számítva érkeztek meg a távoli kies szigetre. A mostoha körülmények hatalmas áldozatot követeltek: Attun 549 amerikai halt meg és 1148 szenvedett sérüléseket, 1200-nak voltak komolyabb fagyási sérülései, 614-en betegedtek meg és 318-an haltak meg más okokból.
Az amerikai hadsereg május végére tudta megtörni az elszántan küzdő japánok ellenállását. Jamaszaki még egy elkeseredett – de annál váratlanabb – ellentámadást indított az amerikai tüzérségi fegyverek megszerzésére, amiket aztán ellenük fordíthattak volna a magukat a magasan fekvő területekre bevető japánok. A május 29-i végső ütközet amerikai győzelemmel zárult, az utolsó japán katonák öngyilkosságot követtek el, hogy ne essenek fogságba; az amerikaiak összesen több mint kétezer japán halottat számoltak össze a csatatéren.
Az aleut-szigeteki csatát az Egyesült Államokban „az elfelejtett csata”-ként szokás emlegetni, részben azért, mert vele párhuzamosan zajlott a jóval ismertebb guadalcanali hadjárat is. Mindenesetre nagy volt az öröm, amikor az amerikai tengerészgyalogosok visszafoglalták Attut 1943 májusában. Három hónappal később Kiska is amerikai kézre került, de az apró szigetet már vérontás, egyetlen puskalövés nélkül sikerült visszaszerezni a hatalmas ködben elmenekülő japánoktól.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Titanic
- Több mint hét évtizeddel az elsüllyedése után fedezték fel a Titanic roncsait
- Száz év elteltével már szinte semmi sem maradt a Titanic roncsából
- A Titanic első hivatalos útja volt egyben az utolsó is
- A szerény magyar hajóorvos, aki a Titanic túlélőit mentette
- Osztriga és bárány került a Titanic utasainak asztalára egy elárverezett étlap szerint
- Tudtad, hogy hét híres ember is lekéste a Titanicot?
- 3800 méter mélyen sincs biztonságban a Titanic roncsa
- Saját legendájának áldozatává vált a Titanic
- A nemzetközi egyezmények sem tudják megvédeni az enyészettől a Titanic roncsát
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap