Újabb bocsánatkérés Japán részéről
2013. május 8. 15:41 MTI
A japán kormány elismeri, hogy az ország hatalmas károkat és szenvedést okozott más ázsiai államoknak a 20. század első felében - közölte szerdán Abe Sindzó japán miniszterelnök a parlamentben, egyúttal helytelennek nevezve egy korábbi, Dél-Korea által élesen bírált kijelentését.
Korábban
Ezzel párhuzamosan Szuga Josihide kormányszóvivő leszögezte: Tokió nem tervezi felülvizsgálni azon 1995-ös nyilatkozatát, amelyben többek között a Koreai-félsziget japán megszállása alatt a hadsereg által prostitúcióra kényszerített nőktől kért bocsánatot - jelentette az NHK japán televízió. Abe a múlt hónapban az 1995-ös, az ázsiai országokkal szembeni japán agresszióért is megbánást kifejező nyilatkozatra utalva azt mondta: az agressziónak nincs a tudományos élet és a nemzetközi közösség által egységesen elfogadott definíciója, az államközi ügyek máshogy festenek attól függően, melyik oldalról nézzük őket.
Dél-Korea és Kína - az egykori japán birodalmi terjeszkedés két fő áldozata - élesen bírálta Abe kijelentését, és az Egyesült Államok is óva intette Japánt attól, hogy visszavonja a korábbi bocsánatkérést. A kormányfő szerdán közölte: "helytelen" volt a kijelentése, azzal csak az agresszió fogalmával kapcsolatos tudományos vitákra akart utalni. Hozzátette: Japán a II. világháború után őszintén szembenézett múltjával, azóta a szabadság, a béke és az emberi jogok tisztelete vezérli az országot.
Pak Gun Hje dél-koreai elnök egy, a Washington Post című amerikai lapban szerdán megjelent interjúban "mély sajnálatának és csalódottságának" adott hangot a japáni kapcsolatok megromlása miatt, s arra szólította fel Tokiót: nézzen szembe múltjával. "Japánt és Dél-Koreát számos dolog összeköti - a demokrácia, a szabadság és a piacgazdaság értékei -, s együtt kell működnünk az észak-koreai válsággal kapcsolatban és más gazdasági-védelmi kérdésekben. Azonban a japánok régi sebeket szakítottak fel, és ez nemcsak Koreára, hanem a térség más államaira is vonatkozik" - közölte Pak.
A dél-koreai elnök egy béke- és együttműködési kezdeményezés létrehozását sürgette Északkelet-Ázsia államai között, valamint az Egyesült Államok közbenjárását kérte a japán-dél-koreai kapcsolatok javítása érdekében. A környező államok szerint a decemberben hivatalba lépett Abe nacionalista retorikát folytat, és nem ismeri be a szigetország történelmi bűneit. Japán szakértők szerint a történelmi kérdésekkel kapcsolatos viszálynak belpolitikai okai vannak, mivel a japánok nagy része úgy érzi: a kormány és a császár már elégszer kért bocsánatot a közel hét évtizeddel ezelőtt történtekért.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap