2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Strigák és garabonciások, avagy mitől félt a magyar?

2013. április 4. 13:58

A magyar parasztság az újkor óta sajátos népi hiedelemvilágot alkotott, amelyben keveredett az archaikus vallásosság és a mindennapok varázsa. Ükapáink sok egyéb mellett igyekezték elkerülni a boszorkányok szemmel verését, a garabonciások jégeső képében érkező haragját vagy a befejezetlen ügye miatt a földön ragadó szellemekkel való találkozást.

Ősi irány

A magyar parasztság hiedelemvilágában benne lappangnak archaikus vallásosságának, világszemléletének alapvető gondolatai. Az a tény, hogy a társadalom nemesi és polgári rétegeitől több fal is elválasztotta a magyarság földművelő családjait, jelentős hatással volt életszemléletük különböző vonásainak kialakulásában. Földhöz kötöttségük és a mezőgazdasági munka természete egyaránt megakadályozta azt, hogy az európai racionalizmus hatásai megérintsék őket.

A paraszti kultúra ilyen formában mindig is önellátó volt, a felmerülő kérdésekre önnönmagának kellett választ találnia. Így hiedelmeiből a polgárosultabb elemektől eltérő világ képe bontakozott ki, amely sok esetben emlékeztetett arra az ősi samanisztikus felfogásra, amelyből története szerint eredt. A parasztság számára az az ősi tény, hogy a természet és az ember a legszorosabb viszonyban vannak, nem üres történeti fecsegés volt, hanem a saját életét látta viszont benne. Hite és hiedelmei alapján a természetfölötti és a földi világ nem vált még el véglegesen egymástól.

A parasztok világában a babona, a hiedelem nemcsak valami mellékes tényezőként jelentkezett, hanem az egész életüket végigkísérte: a gazdasági élet legapróbb részleteitől (termékenységi, vetési varázsok) a születésen és halálon át a házasodási szokásokig, az élet összes aspektusát meghatározta. Természetesen felmerülhet bennünk a kérdés, mindez mégis hogyan férhetett össze keresztény vallásuk alapjaival. Ám ez ükapáinkban sohasem fogalmazódott meg, hiszen Európa-szerte a paraszti vallásosságot egy sajátos kevertség, a kereszténység és a régi hiedelemvilág összefonódása jellemezte.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár