Az etruszkok tündöklése és bukása
2012. június 13. 12:45
A Római Birodalom kialakulása előtt Itáliát egy fejlett civilizáció népesítette be, amelynek hatalmas kulturális befolyása volt a későbbi birodalom életére. Róma végül legyőzte a civilizációt, előidézve ezzel hanyatlását. Az eredetüket eddig homály fedi, s kevés forrás áll rendelkezésünkre az etruszkok történetének teljes megismeréséhez.
Korábban
Habár keveset tudunk erről az ókori népről, a mai Marsiliana olasz város közelében fekvő Banditella területe és Vulci etruszk városa némi reménnyel kecsegtet a tudósok számára az etruszkok megértéséhez vezető úton. Az első ásatásokat a területen 1908-ban Tommaso Corsini herceg kezdeményezte. A munka során több mint száz sírt tártak fel, s Marsiliana d’ Albegna tábláinak felfedezésével közelebb kerültek az ősi nép nyelvének megértéséhez.
A Maremma üdülőhelyet körülvevő földekre összpontosítva, a Marsiliana d’Albegna projekt – amely Olaszország egyik legnagyobb régészeti feltárását célozza – a napokban kezdi meg kilencedik régészeti szezonját. Fő célja, hogy hozzájáruljon a jelentős történelmi helyszín és lakóinak mielőbbi megértéséhez. A toszkánai Grosseto város melletti helyszín terepmunkájának irányítását a Toszkán Kulturális Örökség Főigazgatósága, a Sienai Egyetem Művészettörténeti és Régészeti Intézete és az Etruria Nova nevű nonprofit szervezet koordinálja.
A vaskor elején a Villanova-kultúra szerves része volt a hierarchiai, politikai és gazdasági szerkezetét tekintve alig ismert etruszk társadalom. Bár jelentős befolyással volt rá a görög kultúra, mégis sokban különbözött attól. Az etruszk civilizáció az arisztokráciának köszönhetően az i.e. 8. századtól kezdett kiemelkedni a többi nép közül. Nagy befolyással voltak rájuk a Földközi-tenger keleti medencéjének népei, akiktől a fémeket és a kerámiákat importálták.
Az i.e. 7. század végére a kialakuló városi központok dominálták a mezőgazdasági fejlesztéseiről és a kereskedelmi tevékenységéről elhíresült part menti területeket. A 6. századra érték el hatalmuk csúcsát, amikor is politikai szervezetük 12 városállamra terjedt ki és az etruszk befolyás a Pó völgyétől Campaniáig terjedt, felölelve ezzel az ókori Rómát is.
Tengerhajózási képességük csupán az i.e. 5-6. században fejlődött ki, amely hiányosságuk gyakran vereséget eredményezett, továbbá a stabilitás időszakai és az expanzió korszakainak változása is radikálisan megváltoztatta Etruriát és lakóit. A 400-as évek a gyarmatosítás időszaka volt. Először Szürakuza királya, Hieron győzte le a déli tengerparti városokat, majd észak felől érkezett a vész az etruszkokra.
Az i.e. 4. század elején gall törzsek foglalták el a Pó-völgyét, amely az észak-itáliai tirrén uralom végét jelezte. Ezt követően a rómaiak számos, korábban etruszk befolyás alatt álló várost hódítottak meg, ami már Etruria dominanciájának menthetetlen végét jelölte. Róma hódítása után az etruszkok római állampolgárságot kaptak, majd idővel feloldódtak a római társadalomban, kevés kulturális nyomot hagyva maguk mögött.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában - megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap