Viktória királynő pajzán élete
2012. február 29. 08:56
A viktoriánus erkölcs mítoszát kívánja lerombolni az a cikk, amely azt állítja, hogy a korszak névadója, Viktória királynő összeállt inasával és egy gyermekkel is megajándékozta.
Korábban
Amikor Nagy-Britannia legutóbb egy uralkodója trónra kerülésének 60. évfordulóját ünnepelte, a birodalom területe még 40 millió négyzetkilométerre rúgott, s a korona 387 millió alattvalót fogott össze. Viktória királynő 1897-es gyémántjubileumának korát a szexuális elnyomás fémjelezte, az uralkodó azt is megtiltotta kormányának, hogy a leszbikusokkal foglalkozzon, mivel azt fizikai képtelenségnek tartotta. Viktória maga az erkölcsi tisztaság szobra volt, olyan példakép, akit minden alattvalónak ildomos volt követnie.
A The Oldie című magazinban megjelent cikk végleg leszámol ezzel a történelmi mítosszal, amikor azt állítja, hogy Viktóriának férje, Albert halála után szexuális kapcsolata volt skót inasával, egy bizonyos John Brownnal, akivel állítólag titokban össze is házasodott és gyermekkel örvendeztette meg.
A 82 éves történész, John Julius Norwich felidézte, hogy barátja, a néhai Sir Steven Runciman, a középkori keresztes háborúk szakértője éppen a Windsor-kastély Királyi Levéltárában kutatott, ahol a Viktória és John Brown között megköttetett titkos frigyet dokumentáló házassági anyakönyvi kivonatra bukkant. Amikor a történész ezt bemutatta Erzsébet anyakirálynőnek, az uralkodó állítólag se szó, se beszéd, elégette a dokumentumot, azért hogy az még véletlenül se ejtsen foltot a monarchia becsületén – nos, úgy látszik, ez mégsem sikerült neki.
Runciman ismerte a királynő ükunokáját, a festő Henry of Hesse herceget is, akivel egy idős hölgy futott össze egy New York-i kiállításon. „Azt hiszem, rokonok vagyunk” – vallotta be neki az asszony, majd bemutatkozott: ő Jean Brown, Viktória és John Brown gyermeke.
A titkos kapcsolatról és gyermeknemzésről szóló pletykák idestova 150 éve keringenek. Az antimonarchista és köztársaságpárti propaganda nem is egy, hanem három közös gyermekről tudott. Az állítólagos fiúgyermek 90 éves korában, magányosan halt meg Párizsban; a lány, Louise Brown szintén a francia fővárosba került, ahol – állítja a Coutts & Coegy bank alkalmazásában álló John Stuart – negyedévente 250 fontos támogatásban részesült.
A számlán „Őfelsége, a walesi herceg, Albert Edward” neve állt, ami azért is érdekes, mivel VII. Edward házasságtörő férfi hírében állt, és ebből a megfontolásból minden magániratát megsemmisítette – csak pont azt a dokumentumot nem, amely édesanyját kompromittálta.
A történet egy ponton sántít – állítják a tamáskodók. Kevéssé életszerű ugyanis, hogy Erzsébet anyakirálynő személyes iratokat dobott volna tűzre; bár az is igaz, hogy volt olyan levél – ebben unokahúgát, Windsor hercegnőjét illeti kevésbé hízelgő jelzőkkel –, amelynek közzétételét megakadályozta.
Egy másik, tagadhatatlan tény azonban egészen más megvilágításba helyezi az eseményeket. Ez pedig nem más, mint Viktória hatalmas szexuális étvágya, amely már a nimfománia határát súrolta. Mikor 42 éves korában férjét elkapta a tífusz, Viktória melankóliába zuhant. Ekkor érkezett az udvarba John Brown, s lett a királynő osborne-i inasa. A férfi teljesen a bűvkörébe kerítette a királynőt, együtt viszkiztek, s – szembemenve az etikettel – Brown a királynő hálószobája mellett aludt.
Viktória innentől fogva „Kedvesemnek” nevezte a férfit a neki címzett levelekben, majd – így a skót propaganda – szexuális érintkezésre is sor került a Loch Ordie-i túra alkalmával. A kilenc hónappal később Svájcban megszületett gyermekről szóló pletykát sokan azonban alaptalannak tartották, mondván, a királynő akkor már 46 éves volt, ami igencsak kockázatossá tette a terhességet, különösen a viktoriánus kori Nagy-Britanniában.
Viktóriát a liberális sajtó Mrs. Brownnak, a férfit pedig a királynő India császárnőjévé koronázása után India császárának kezdte nevezni. A sajtó és a társadalom össztüze közé szorult férfi imázsát csak bátor tette mentette meg, amikor 1872-ben egy királynő elleni merényletet akadályozott meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2023
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- A marokkói bazárok kincsei
- A királyi konyha és a maradékok sorsa
- A marokkói bazárok kincsei
- A nyugati bűnügyi sorozatok virágzása a 70-es, 80-as években
- Kapitalista szórakoztatás a vasfüggöny árnyékában
- Szocialista televíziós sorozatok a kádári Magyarországon
- Vonzó ellenfelek - Az amazonok
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap