Tovább folyik a vita Neruda haláláról
2012. január 19. 13:28
Bármelyik pillanatban döntés születhet Pablo Neruda, az Augusto Pinochetet hatalomra juttató puccs idején elhunyt költő csontjainak exhumálásáról, ami újra felszínre hozhatja a haláláról évtizedek óta folyó kérdést.
Korábban
Pablo Neruda, Chile Nobel-díjas költője emigrációjában Augusto Pinochet egyik legkellemetlenebb, leghangosabb kritikusa lehetett volna. Az 1973-as puccs nyomában keletkező káosz azonban keresztülhúzta Neruda számításait, 24 órával azelőtt, hogy az ismert irodalmár elmenekülhetett volna az országból.
Neruda ekkor 69 éves volt és prosztatarákban szenvedett; jó barátja, a palotaforradalom által megdöntött szocialista elnök, Salvador Allende halálát követő 12. napon adta át lelkét a Teremtőnek. A hivatalos verzió szerint természetes halállal hunyt el, amit a chilei vezetés a puccs és társainak meghurcoltatása okozta traumával magyarázott.
Sokan kétségbe vonták a halállal kapcsolatos hivatalos magyarázatot, s azonnali kivizsgálást sürgettek. Köztük a kommunisták is, akik a költő földi maradványainak exhumálására szólították fel a hatóságokat, mondván, vizsgálják meg, hogy tényleg igazak-e a híresztelések, s valóban megmérgezték-e Nerudát.
A kommunista párt ügyvédje, Eduardo Contreras szerint Nerudát meggyilkolták, amely véleményt a költő egykori sofőrje, testőre és segítője, Manuel Araya is osztja. Araya régóta hangoztatja, hogy egy doktor adhatta be – vagy adott utasítást valakinek – a halálos injekciót a Santa Maria kórházban. Az eseményeknek nem volt tanúja a költőt végig árnyékként követő férfi, a történetet egy nővér mesélte el neki.
Az összesküvéselméletnek ezzel még koránt sincs vége: ez volt ugyanis az a kórház, ahol a Pinochet-rezsim (arról, hogy miért nem nevezik már diktatúrának a korszakot, itt olvashat) másik ismert kritikusát, Eduardo Frei ex-elnököt ölték meg, aki sérvműtéte után lábadozott. (Egy chilei bíró eddig négy doktort és Pinochet két ügynökét vádolta meg a gyilkossággal. Az ügy még mindig tart, miután Frei csontjait exhumálták.)
A Clarin nevű argentin újságnak szeptemberben adott interjújában az orvos, dr. Sergio Draper határozottan visszautasította a gyilkosság vádját, mint mondta, ő csak Neruda orvosának, Vargas Salazar tanácsát fogadta meg, amikor a költő kínjait a Dipirona gyógyszerrel próbálta enyhíteni.
Az egyik tapasztalt orvos szakértő, Luis Ravanal szerint nehéz olyan nyomokat találni, ami bizonyíthatná a mérgezés tényét. „Egy dolog anyagmaradványokat találni, s egy másik bebizonyítani, hogy elég nagy adag került Neruda szervezetébe ahhoz, hogy meghaljon tőle” – nyilatkozta a szakember, aki szerint az exhumálást mindenképpen el kell végezni. Hozzátette: kizárt, hogy Neruda halálát a prosztatarák okozta volna, mivel azt a forradalmi események idejére már sikeresen kezelték.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
30. A „harmadik világ”
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Elefántokra vadásztak és férfiakat megszégyenítő módon harcoltak a dahomey-i amazonok
- Az ékszerek és a tigrisek megszállottja volt a britek ellen harcoló Tipu szultán
- Pol Pot a földi poklot hozta el Kambodzsának, a vörös khmerek iszonyú rémtetteket követtek el
- Ellensége jégtömbbe fagyasztott fejét órákon át "hallgatta ki" a karibi diktátor
- Nem mutatott megbánást Gandhi merénylője
- A második világháború végére Hongkong lakossága csaknem a harmadára zsugorodott
- A függetlenség kikiáltásával sem kerülhette el végzetét Rhodézia fehér uralmon alapuló rendszere
- India függetlenségének kikiáltásakor nem volt hajlandó nyilatkozni a csalódott Gandhi
- Míg Gandhi a szellemi, Nehru a mozgalmi vezetője volt az indiai függetlenségi törekvéseknek
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap