Interneten Nagy-Britannia első térképe
2011. augusztus 4. 12:47
Már az interneten is elérhető az első felismerhetően Nagy-Britanniáról készült térkép, a 14. század második felére keltezett Gough Map.
Korábban
A Bodleian-gyűjtemény egyik legrejtélyesebb darabjának számító térképet egy tizenöt hónapon át tartó projekt keretében vizsgálták. A legfontosabb felfedezéseket egy újonnan induló honlapon is közzétették. Az Arts and Humanities Research Council által finanszírozott kutatás olyan innovatív megközelítést alkalmazott, amellyel a készítők által írt szövegeket lehetett leolvasni. A Gough Map reinterpretációja több célt is szolgál, hiszen készítőjének személye ismeretlen, a térkép eredete és célja pedig meglehetősen homályos. Nevét Richard Gough után kapta, aki 1809-ben adományozta a térképet a Bodleian Könyvtárnak.
A projekt során kiderült, hogy a térkép készítésének ideje valószínűleg közelebb lehet 1375-höz, mint a korábban feltételezett 1360-hoz. A térkép két tudós munkája, az eredetit a 15. században dolgozták át. Az elsőn a legjobb állapotban Skócia és Hadrianus falának északi része maradt meg, míg a másikon Anglia délkeleti és középső részei. Az első változaton a skóciai épületek még nem rendelkeznek ablakokkal és ajtókkal, az átdolgozott térképen azonban már igen.
A városok végig igen részletgazdagok, London és York arany színnel van írva, Bristol, Chester, Gloucester, Lincoln, Norwich, Salisbury és Winchester pedig igen gazdag illusztrációval büszkélkedik. A Linguistic Geographies célja az volt, hogy végre elkészüljön a Gough Map online verziója, amely a térkép digitális változatán alapszik. A térképen városnevek és földrajzi elemek alapján is végezhetünk keresést, az adott helyre kattintva pedig előugranak a legfontosabb információk, de olvashatunk tudományos esszéket, valamint a projekt legfrissebb eredményeiről is tájékozódhatunk az oldalon.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap