Picasso-festmény csillagászati áron
2011. február 9. 16:44 MTI
Az előzetesen vártnál magasabb áron, 25,2 millió fontért (80 milliárd forint feletti összegért) kelt el a Sotheby's londoni árverésén Pablo Picasso egyik ritkaságszámba menő festménye, amelyen a művész szeretője, Marie-Thérese Walter látható.
Korábban
A La Lecture címet viselő portré értékét előzőleg 12-18 millió font közé taksálták, a nagy érdeklődés miatt az impresszionista és modern művekből rendezett aukció összbevétele elérte a 68,8 millió fontot (21,92 milliárd forintot). A Sotheby's hasonló eredményben reménykedett, hozzáértők szerint a kedd esti árverés bíztató kezdete lehet a hónapban sorra kerülő londoni árveréseknek.
Az aukciósház tájékoztatása szerint a Marie-Thérese Walter portréjáért hét érdeklődő volt versenyben, végül az alkotás alig hat perc után egy névtelenségbe burkolózó telefonos licitálóé lett. A festmény 1932-ből származik, és egy fotelben ülve ábrázolja Waltert, amint könyvet olvas. A festő és a nő éveken át titokban folytatott viszonyt, mert Picasso házas volt. Marie-Thérese Walter mindössze 17 éves volt, amikor megismerkedett Picassóval, és egészen a portré keletkezésének idejéig csak "rejtve" bukkant fel a mester művein.
Az árverésen Picasso műve hozta a legnagyobb sikert, Magritte, Chagall, Kandinszkij és Giacometti egy-egy alkotásáért nem adták meg a kikiáltási árat, így ezek a művek nem találtak gazdára. Alberto Giacometti esetében ez különösen érdekes, mert a Sotheby's tavaly februári impresszionista és modern árverésén a műkincspiacon rekordot jelentő összegért, 65 millió fontért kelt el a svájci művész A sétáló ember I. című bronzszobra. Pár hónappal később ezt a rekordot múlta felül a rivális Christie's Picasso egy másik, Akt, zöld levelek és szoborportré című festményével, amelyért 106,5 millió dollárt adtak.
A Sotheby's keddi licitjén Monet egyik képe, az Argenteuil, fin d'aprés-midi című alkotás a vártnál alacsonyabb áron, 3,4 millió fontért (egymilliárd forint felett) cserélt gazdát, és az előzetesen taksált összeg alatt kelt el Paul Signac La Salute című munkája is, amelyért 2,33 millió fontot (745,5 millió forintot) adtak. Edouard Manet Jeune fille en déshabillé címet viselő festményét 1,6 millió fontért vitték el. A várt áron, 2,44 millió fontnál állt meg a licit Magritte La Joconde című képe esetében. A festő Le maitre d'école című munkája 2,5 millióért talált gazdára.
A Christie's szerdán rendez árverést, a legnagyobb szenzációt Paul Gauguin és Vincent van Gogh egy-egy festménye jelenti.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap