2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Online múzeumot indított a Google

2011. február 2. 14:34 MTI

A világ 17 nagy múzeumát - köztük a New York-i Metropolitant és a Modern Művészetek Múzeumát vagy a londoni Tate Galériát - viszi a felhasználók otthonába a Google, amely "utcanézegető" technológiája felhasználásával hozzáférhetővé teszi a világ nagy művészeti gyűjteményeit az online látogatók számára.

A www.googleartproject.com címen található online műkincstár arra is alkalmas, hogy az érdeklődők létrehozhassák saját virtuális gyűjteményüket - derült ki a művészeti program keddi ünnepélyes megnyitóján a londoni Tate Galériában. "Ez valóban nagy lépés arra, hogy az emberek közel kerülhessenek a világ minden tájának csodálatos műkincseihez. Szó sincs arról, hogy a lehetőség eltávolítaná az embereket a múzeumoktól. Bízunk benne, hogy éppen az ellenkezője történik" - jelentette ki Nelson Mattos, a világ 17 galériájának bevonásával elindult program vezető szakembere.

A múzeumok virtuális bejárásához a Google streetview-technikáját alkalmazzák: a látogatók távozása után a kamerák végiggördültek a kiürült galériák üres szobáin, a kiválasztott termekről 360 fokos felvételek készültek, amelyeket aztán egymáshoz fűztek. Jelenleg 385 termet járhatnak be a virtuális látogatók, de a program folyamatosan bővül a tervek szerint.

A 17 múzeum mindegyike kiválaszthatta gyűjteménye egy műalkotását, amelyről "gigapixeles" fénykép készült. A hétmilliárd pixelből álló kép olyan aprólékossággal adja vissza az alkotást, ami puszta szemmel láthatatlan. A látogatók ráközelíthetnek a művek részleteire, így a festményeknek akár minden ecsetvonása külön kivehető.

A virtuális múzeum látogatói 486 művész - többek közt El Greco, Goya, Rembrandt, Vermeer, Renoir, Gaugin és Manet - összesen több mint ezer műalkotást szemlélhetik meg saját múzeumi környezetében, miközben mód nyílik az alapos tanulmányozásra. Kommentálhatják a látottakat, megoszthatják tapasztalataikat, kiaknázhatják a programban rejlő művelődési lehetőségeket.

Mattos megjegyezte, hogy a Google maga finanszírozta művészeti programját, amelyet "nem kereskedelmi haszon reményében" indított el. A virtuális múzeumlátogatáshoz többek között a világ olyan ismert képtárai nyitották meg kapuikat, mint a firenzei Uffizi, a francia Versailles-i kastély, a prágai Kampa Múzeum, az amszterdami Van Gogh Múzeum vagy a szentpétervári Ermitázs. A programhoz csatlakozott továbbá a madridi Zsófia Királyné Múzeum, a Thyssen-Bornemisza Múzeum, a washingtoni Freer Smithsonian és a New York-i Frick Gyűjtemény is.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár