A brit hírszerzés csalta Skóciába Rudolf Hesst
2010. október 27. 11:22 The Daily Mail
Az angol-német szövetség lehetőségét meglobogtatva, egy brit hírszerzési ügynök csalta át 1941-ben a La Manche csatornán Rudolf Hesst, akit ekkor elfogtak, s élete hátra levő részére rács mögé dugtak - derül ki egy most megjelent könyvből.
Korábban
A brit hírszerzés, az MI6 egyik ügynöke, bizonyos Tancred Borenius csalogatta Nagy-Britanniába Hitler helyettesét, mondván, a királyi családot komolyan foglalkoztatja az angol-német szövetségkötés gondolata. Borenius ezzel hozzájárult a német hadsereg meggyengítéséhez, s egyben a szövetségesek győzelméhez – állítja új könyvében John Harris.
A történész közel két évtizedet kutatott munkája megszületése előtt, s ez alatt az idő alatt számos, a brit hírszerzésben dolgozó ügynök családtagjával került kapcsolatba. A finn gyökerekkel rendelkező Boreniusről szóló, nagy csinnadrattával bejelentett, az év elején napvilágot látott információ is az ügynök fiával, Peterrel készült interjúból derült ki; Peter ekkor elmondta, hogy apja szűkszavú volt a háborús élményeivel kapcsolatban, s csak halálos ágyán beszélt a Hess-ügyről.
Peter Borenius elmondása szerint apját Genfbe küldték, hogy egy harmadik félen keresztül titkos üzenetet kézbesítsen Hess számára, amely a királyi családnak az angol-német szövetségkötésről szóló javaslatát tartalmazta. Hitler titkon mindig is abban bízott, hogy egyszer lepaktálhat Londonnal, majd leigázza a Szovjetuniót.
„Tancred kulcsszerepet játszott ebben, Hitler előtt felcsillant a remény a szövetségkötésre” – mondta Harris, aki szerint Hess duplacsavarra gyanakodott, s egyáltalán nem akart kiegyezni az angolokkal, a látogatástól pedig inkább a kormány bukását várta. „Meg akarta dönteni Churchill hatalmát, akinek helyébe egy nácibarát politikust képzelt” – így a történész.
Harris szerint kutatása a modern hadtörténet egyik legfontosabb felfedezésére világít rá. „Erre keresték a választ az emberek már a negyvenes évektől kezdve. A kutatás megerősíti, hogy Tancred Borenius fontos szerepet játszott a háború megnyerésében. Nélküle Nagy-Britannia és Európa nagy része ma németül beszélne” – tette hozzá.
Hess 1941 májusában egyedül repült Skóciába, hogy az angolokkal való békekötésről tárgyaljon, majd miután repülőgépéből kifogyott az üzemanyag, ejtőernyővel kiugrott, a szövetségesek pedig Glasgow mellett elfogták. Hesst a londoni Towerbe zárták, majd a háború után Németországba, a spandaui börtönbe szállították, ahol 1987-ben, 93 évesen, máig tisztázatlan körülmények között (valószínűleg öngyilkos lett) halt meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rendszerváltás
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- Nagy Imréék újratemetésén a kommunista rendszer is sírba szállt
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.