2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Világörökségi helyszínné tennék Doberdót

2010. október 18. 12:21 MTI

A doberdói hadszíntér kulturális világörökség részévé nyilvánítását kezdeményezi az Emberi Méltóság Tanácsa, ezzel is kifejezve a környező országok közös emlékezetét és tiszteletét az ott elhunyt százezrek iránt.

Lomnici Zoltán, a szervezet elnöke hangsúlyozta: az I. világháború olaszországi csatahelyszíne valamennyi Magyarországgal szomszédos ország számára kapcsolódási pontot jelent, hiszen a monarchia minden országából estek ott el katonák. Az osztrák, szlovák, román, szlovén és olasz hősi halottak mellett százezer magyar honvéd is életét vesztette, vagyis szinte nem volt olyan magyar család, akit ne érintett volna a dobordói veszteség - fűzte hozzá.

A szervezet elnöke kiemelte továbbá, hogy az Emberi Méltóság Tanácsának vezetősége Simicskó István honvédelmi államtitkár társaságában a héten Szlovéniába utazik, ahol többek között a szlovén államfővel és a honvédelmi miniszterrel is tárgyalnak. A tanács vezetői a megbeszélésen javasolni fogják a doberdói harctér világörökségi listára való felvételének kérelmezését, emellett beszámolnak arról is, hogy jövőre visszaszállítják Olaszországba a magyar katonák által Doberdóból 92 éve elhozott Krisztus-szobrot - mondta Lomnici Zoltán.

A nagy értékű műemlék abba a doberdói magyar kápolnába kerülhet vissza, amelyet még az ott harcoló magyar katonák kezdtek építeni, de befejezésére csak Szunai Miklós építész saját vagyonából történő felajánlása nyomán l kerülhetett sor tavaly. A kápolnát Sólyom László akkori köztársasági elnök avatta fel. A tanács elnöke közlése szerint a 17. századból származó márványszobor visszaszállításával a környező országok kapcsolatának erősödését kívánják szolgálni, továbbá tiszteletüket fejezik ki azon hősökkel és ártatlanokkal szemben, akik a mai napig is hazájuktól távol, nagyrészt jelöletlen sírokban nyugszanak.

Lomnici Zoltán reményei szerint a tárgyalások végén egy rövid nyilatkozatot is elfogadhatnak a felek az emberi méltóság közös tiszteletének fontosságáról, amely később Ljubljanai-nyilatkozat néven maradhat emlékezetes.

Az Emberi Méltóság Tanácsa 2010 márciusában alakult az emberi jogok és méltóság védelme érdekében. A tanács működésének alapjául szolgáló felhívást ezt megelőzően valamennyi parlament párt, illetve a történelmi egyházak képviselői is aláírták, ezzel is deklarálva, hogy egy széles körű, politikamentes szervezet jön létre. A Lomnici Zoltán által vezetett szervezet elnökségében foglal helyet Oláh György Nobel-díjas kémikus, Kányádi Sándor író, Erdélyi Géza, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház nyugalmazott püspöke, valamint Szunai Miklós, a Széchenyi Tudományos Társaság ügyvezető elnöke.

Doberdó az isonzói csaták egyik fontos helyszíne, az Isonzó folyónál. Az I. világháború olasz frontján zajló támadások főként az olaszországi Doberdo ellen irányultak, de jelentős harcok dúltak Görz és Tolmein hídfőknél is az Osztrák–Magyar Monarchia és Németország, illetve Olaszország csapatai között.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár